VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Josefově se střílelo jak za Velké války

Jaroměř/Josefov – Historické jednotky sehrály rekonstrukci bojů v Karpatech z 1. světové války.

16.12.2014
SDÍLEJ:

V Josefově se střílelo jak za Velké válkyFoto: DENÍK

Kulometná palba byla tak intenzívní, až v uších zaléhalo. A když vybuchovala dělostřelecká munice, s člověkem to až zaškubalo. V Jaroměři-Josefově se v sobotu odpoledne strhla bitka.
Jednalo se o rekonstrukci bojů v Karpatech, jaké tam probíhaly za 1. světové války. Bitevní ukázka se uskutečnila na vojenském cvičišti za pevností a jednalo se o akci připravenou Československou obcí legionářskou a historickými vojenskými jednotkami.

Kteří byli naši? Přeci vítězové

V ukázce se představilo okolo sto dvaceti účinkujících. Jedni stáli na straně rakousko-uherské armády, druzí na straně ruského vojska a legionářů české družiny.
„A kteří jsou naši?," ptal se jeden z můžu sledujících bitvu svého kolegy. Ten mu, zřejmě v žertu, odvětil: „To budou ti, kteří vyhrajou."

Přestože se vojáci těšili, že si zabojují ve sněhu, nakonec bylo poměrně sucho a teplo. „Když jsme začínali s přípravou celé akce, to bylo tak před rokem a půl, tak jsme doufali, že budeme mít sníh, dříve před Vánoci býval. To se nám bohužel nepodařilo. Nicméně naštěstí vítr a teplota nám přála alespoň v tom, že jsme nebyli zmáchaní a od bahna, jak by se ještě na začátku týdne dalo očekávat," uvedl jeden z organizátorů Jiří Charfreitag z Československé obce legionářské.

Příprava takové ukázky se začala odvíjet už před pěti lety, kdy začal být k velkému výročí od vypuknutí 1. světové války připravován projekt Legie 100.

„V té době jsme se rozhodli, že každý rok vzpomeneme jednu z důležitých bitev, které se vztahují k historii československých legionářů, ale i vojáků 1. sv. války na druhé straně. Proto jsme zvolili i bitvu v Karpatech, kam skutečně došly české jednotky a došly tam i rakousko-uherské pluky. Střely se na území dnešního Slovenska a v těchto pozicích boje setrvaly v postatě až do Velikonoc 1915," upřesnil Charfreitag.

Ukázka byla v adventním čase i symbolická. Jednak vzpomenula sté výročí od vzniku legií a vypuknutí dlouhé krvavé války, které se jinak říká Velká válka, a také během bitvy zmínila atmosféra, která v prvním válečném roce panovala. Tehdy totiž na Vánoce vojáci přestali bojovat, zpívali koledy, dokonce se i setkávali s vojáky z druhé strany fronty a vyměňovali si jídlo či pití.

Historickým jednotkám se v Josefově líbí, pochvalují si spolupráci se členy Ochránců památek pevnosti Josefov, kteří se starají a obnovují areál Ravelinu no. XIV a Bastionu no. IX a akcí se také aktivně účastní. Není to tedy poprvé, co se ukázka takové bitevní vřavy udála. Už dříve členové historických jednotek připravili ukázky bojů na proslulém krvavém bojišti u Zborova na východní frontě nebo z fronty na italské Piavě. Další podobné akce pak připravují na příští květen, kdy se v jednom dni uskuteční hned dvě bitvy.

„Jedna představí boje na západní frontě, během kterých v první linii v podstatě zanikla první československá jednotka Rota Nazdar. Druhá pak bude situována na východní frontu a půjde o dobývání ztraceného území rakousko-uherskou armádou v okolí Jaroslavi a dalších pevností," dodal Jiří Charfreitag.
Více fotografií na www.nachodsky.
denik.cz/
bitva_josefov

Autor: Pavel Bednář

16.12.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Manželé Doležalovi z Náchoda volili v hlavním městě Švédska

Petr Cvikýř dorazil do božanovského okrsku jen pár chvil  před vypršením volebního času. Vhodil svůj hlas do volební urny  pak hned došlo n sčítání hlasů.

Svůj hlas hodil do volební urny jen pár vteřin před uzavřením volební místnosti

Manželé Žočkovi volili doma, komise za nimi přijela s přenosnou volební urnou

Rožmitál u Broumova - Celkem 50 voličů z evidovaných 129 přišlo během pátku odevzdat svůj hlas v nejmenším volebním okrsku na Broumovsku.

OBRAZEM: V Jaroměři volí mezi historickými vlaky

Jaroměř /FOTO/ - Železniční muzeum Výtopna v Jaroměři se v pátek 20. října proměnilo ve volební okrsek číslo 18.

Do volební místnosti v centru Broumova mířili turisté s volebními průkazy

Broumov – Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR se dnes v osm hodin přehouply do druhého dne i ve volebním okrsku číslo šest, který sídlí ve Staré radnici na Broumovském náměstí. Za včerejšek odvolilo zhruba 37% evidovaných voličů.

Nová sezona začala už také výběrům

Náchod - První ze dvou venkovních turnajů okresních fotbalových výběrů kategorií U11 a U12 se odehrál ve Rtyni v Podkrkonoší a v Úpici.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení