VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V klášterním kuželníku
 z 18. století už se opět koulí

Broumov - Minimálně už od začátku 18. století v něm hrávali kuželky řeholníci broumovského kláštera. Teď bude zpřístupněn široké veřejnosti. Obnovený kuželník, který se nachází v zahradě broumovského kláštera, začal opět sloužit svému účelu.

12.3.2015
SDÍLEJ:

JAKO PRVNÍ přišli opravený kuželník vyzkoušet žáci druhé třídy broumovské Základní školy Hradební.Foto: Kateřina Ostradecká

A v tomto týdnu se v něm poprvé po mnoha letech opět hrály kuželky. Jako první přišli opravený kuželník vyzkoušet žáci druhé třídy broumovské Základní školy Hradební.

První zmínka
z roku 1705

„Existence kuželníku byla poprvé doložena v roce 1705. K jeho opravě došlo díky revitalizaci, kterou v loňském roce prošla přibližně jedna pětina kláštera i celá klášterní zahrada," sdělila Libuše Růčková, koordinátorka projektu revitalizace broumovského kláštera.

JAKO PRVNÍ přišli opravený kuželník vyzkoušet žáci druhé třídy broumovské Základní školy Hradební.Jediný funkční kuželník na Broumovsku je obnovený podle původního, historického vzoru.

Nachází se v severozápadní části zahrady broumovského kláštera, podél jedné z opěrných zdí. Stavbu tvoří zděná jednopodlažní budova, na kterou navazuje kuželková dráha dlouhá necelých třicet metrů a zastřešená dřevěnou konstrukcí. Ta byla stejně jako zbytek stavby až donedávna v dezolátním stavu. Zděná budova kuželníku zabírá půdorys přibližně deset krát šest metrů. Kuželníková dráha je dlouhá 29 metrů a široká přibližně 2,4 metru. Koulí se na kuželky hází směrem ze zděné budovy.

Pro veřejnost bude kuželník otevřen od konce letošního dubna. To se totiž klášter otevře po více než rok trvající rekonstrukci jedné pětiny objektu a celé klášterní zahrady. Slavnostní otevření zrekonstruovaných prostor se připravuje na 22. dubna.

„Na 25. a 26. dubna chystáme Dny otevřených dveří, během kterých budou zpřístupněny nejen revitalizované části broumovského kláštera, ale i celá klášterní zahrada. A právě od posledního dubnového víkendu bude kuželník, který je v podstatě předchůdcem dnešního bowlingu, zpřístupněn nejširší veřejnosti a kuželky si tady bude moci zahrát kdokoliv, kdo bude chtít," informovala Dana Černotová z broumovského kláštera.

Obnova národní kulturní památku vzkřísí a zabezpečí

Rozsáhlá rekonstrukce broumovského kláštera za 248 milionů korun začala předloni na podzim. Skončit měla už vloni v listopadu, přesně po roce, a to podle dotačních pravidel. Objevily se však komplikace, které dokončení rekonstrukcí památky pozdržely. Obnovené prostory se tedy otevřou v dubu.

Na revitalizaci kláštera, který je národní kulturní památkou, získalo broumovské opatství, která patří k opatství benediktinů v pražském Břevnově, dotaci z Evropské unie. Peníze umožnily obnovit přibližně jednu pětinu kláštera a zahradu včetně staveb, které se v ní nacházejí. Samotná stavba byla vysoutěžena za necelých 170 milionů. Další finance jsou na mobiliář, projektovou dokumentaci a další náklady.

S opravami kláštera se začalo už po sametové revoluci. Nejprve přišly na řadu střechy, žlaby, pak omítky. Ale nikdy to nebyly opravy za velké finanční částky. Nyní dokončené opravy oživí větší kus kláštera, než dřívější rekonstrukce. „Pro broumovský klášter je nynější obnova největší investicí za posledních více než sto let. Po devastaci stavby v dobách komunistického režimu včetně zničení a rozkradení mobiliáře znamená tato investice obnovu nejvíce zničených částí kláštera," řekl Přemysl Sochor, správce kláštera.

Nově bude zpřístupněna severozápadní část kláštera. Ve druhém nadzemním podlaží byla třeba odkryta a restaurována část fresek. V knihovně byl restaurován strop nad jejím ochozem, a to právě včetně rozsáhlé fresky. Existenci fresek potvrdil předcházející průzkum, avšak tajemství, co je skryto pod částí bílých omítek, odkryla až práce restaurátorů.

„Pro existenci budovy je důležitá sanace dřevěných konstrukcí proti dřevomorce. Ve třetím nadzemním podlaží byly opětovně zhotoveny chybějící stropy. Opraven je i most spojující klášter se zahradou. Ve všech obnovených částech areálu kláštera byla rozvedena elektřina, voda, odpady a vybudováno vytápění objektů," popsal část podstatných prací Sochor.

Součástí národní kulturní památky je i klášterní zahrada. Ta je obnovena celá včetně objektů, které se v ní nachází. Jedná se krom kuželníku o kuchařův dům, uprostřed zahrady o galerii, u skleníku je to pak zahradníkův dům, dále se tam nachází vodárenská věž, kuželník, barokní kašnu.V zahradě byl také místo dřevníku nově postaven objekt, který bude využívaný pro divadla a pro koncerty.

Národní kulturní památku má obnova nejen zachránit a zabezpečit do budoucna, ale také oživit. V klášteře totiž vznikne nové vzdělávací a kulturní centrum.

(bed, ost)

Autor: Redakce

12.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Martin Jiránek

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Před volbami dali přednost rodině a vstoupili do svazku manželského

Janovičky u Broumova - Vhodit volební lístek do volební urny je úkon, který se neděje každý den.

AKTUALIZUJEME

Volební místnosti se zavřely. ANO jasně drtí své soupeře

Královéhradecký kraj - V pátek a v sobotu mají lidé možnost jasně se vyjádřit k budoucnosti Česka. Od 14 hodin, kdy začaly volby do Poslanecké sněmovny PČR, jsou otevřené volební místnosti a voliči až do sobotního odpoledne mohou rozhodovat, kdo zemi v následujících čtyřech letech povede.

Manželé Doležalovi z Náchoda volili v hlavním městě Švédska

Stockholm, Náchod - Eva a Michal Doležalovi z Náchoda měli cestu do Stockholmu naplánovanou už dlouho před volbami. "Nebyla nám však lhostejná naše budoucnost a pokud chci věřit v demokracii, je nutné, aby byla volební účast co nejvyšší," říká maminka třech dětí.

Svůj hlas hodil do volební urny jen pár vteřin před uzavřením volební místnosti

Božanov - Je krátce před čtrnáctou hodinou a do uzavření volebního okrsku zbývají tři minuty.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení