V Náchodě se nedávno uskutečnila první část dvoudenní konference zaměřené právě na tuto spolupráci. A to v rámci projektu, spolufinancovaného z prostředků EU, jehož cílem je zpopularizování výuky pro sousední jazyky, motivace k přeshraniční spolupráci, mimo jiné díky překonávání stereotypů, a získání nových možností na trhu práce. Studenti na obou stranách hranice tak získávají možnost vzájemného poznávání, porozumění a výměny informací, které jim umožní se rozvíjet.

Zmíněný projekt je určen učitelům a žákům středních škol v šesti česko-polských euroregionech. V Náchodě se do něj aktivně zapojila Střední odborná škola sociální Evangelická akademie pod vedením ředitele Davida Hanuše.

Na konferenci, která se konala 7. května, mimo jiné vystoupili také starosta Náchoda Jan Birke a místostarosta nedalekého polského města Duszniky-Zdrój Jacek Kowalczyk. Společně prezentovali konkrétní příklady vzájemné spolupráce. Jacek Kowalczyk stál totiž u zrodu projektu s názvem „Náchod Kudowa-Zdrój Evropské město" a dodnes se velmi aktivně podílí na stále se rozvíjející spolupráci Čechů a Poláků.

Společně také vzpomněli na dobu, kdy nebylo vzájemné setkávání Čechů a Poláků takovou samozřejmostí jako je tomu dnes a státní hranice představovala skutečnou bariéru.

Starosta Náchoda Jan Birke během prezentace zdůraznil důležitost řešení dopravní situace, která má přímý vliv na rozvoj obou sousedních regionů Královéhradeckého i Dolnoslezského.

Přítomným studentům na závěr svého projevu řekl: „Je velmi důležité, abyste znali historii a neustále si ji připomínali. Kdo nezná dobře minulost, nemůže dobře žít v současnosti ani budoucnosti". Sdělil to právě v době, kdy se připomíná 70. výročí od konce 2. světové války, která se zapsala do dějin obou zemí a obou sousedních regionů zvlášť nesmazatelnou stopou.

Účastníci si pak v odpoledních hodinách prohlédli za doprovodu starosty Jana Birke prostory náchodské radnice. Konference pokračovala v Polsku v Nové Rudě. (na, bed)