Na svatého Václava

Tradiční slavnost v dobových kostýmech  Garden Party vrátila její účastníky přesně o jedno století zpět. Do roku 1919 tak na svátek českého patrona sv. Václava odcestovala elegantní skupina patřící podle obleků a vystupování k prvorepublikové polické honoraci. „Letos nám to krásně vyšlo na svatého Václava, tak v rámci kroků pro demokracii jich pár uděláme při výletu na Hvězdu, abychom získali nadhled nad tou Broumovskou kotlinou,“ vysvětluje místní vážený továrník Maxmillián Katschner a pohledem sklouzne k zástavě, která evidentně pamatuje československou minulost. „Tuhle vlajku ještě vyvěšoval můj děda. Nemá sice ty správné rozměry, co by měla mít, ale nám to nevadí. Vždyť naše republika je mladá, tak to ještě doladíme,“ ujišťuje továrník, civilním jménem Roman Steiner. Vzápětí s grácií smekne klobouk a pozdraví usmívající se turisty v novodobých outdoorových „skafandrech“. Roman Steiner si na váženého továrníka Maxmilliána Katschnera sice jenom hraje, ale na setkání jezdí i jeho přímí potomci. „Já jsem pro ně dědeček a oni jsou moje vnoučata a pravnoučata,“ říká někdejší majitel továrny na výrobu bruslí, ze které se později stal známý Kovopol.

Začátek opravy josefovských hradeb v pevnostním městě.
FOTO: Drolící se zdivo josefovské pevnosti vyztuží nové cihly

Tradiční Garden party má již za sebou bohatou historii. Před 29 lety ji odstartoval návrat účastníků do roku 1931. V dalších letech došli postupně až do doby, kdy se pomalu blížila válka. „Do období bojů se nám však nechtělo a tak jsme se vrátili zpět až do roku 1918 a od té doby pokračujeme opět rok po roce kupředu,“ zmiňuje továrník, že na rozdíl od reality lze při Garden Party nepříjemná období ignorovat.

Samotný výlet bývá i připomínkou historických událostí. „Jednou jsme měli z rozhlasového archivu autentické zprávy z roku 1937, kde doktoři informovali z Lán o zdravotním stavu prezidenta Masaryka. Bylo to den před jeho skonem. Měli jsme dobové rádio, ladili to magické oko a mudrovali nad vývojem událostí,“ usmívá se pod precizně střižený knír s licousy.

Krátce před patnáctou hodinou se zhruba dvě desítky účastníků vydaly na tradiční korzo po polickém rynku, před kašnou se zvěčnili na smartphony z daleké budoucnosti a vyrazili k výletní restauraci Hvězda na hřebeni Broumovských stěn.

Kapela Fukanec z Nového města nad Metují
Fukanec nabízí za pomoc i koncert u vás doma

Jiří Řezník