V Babiččině údolí se tento týden koná oblíbená akce, kterou ocení mladí i staří. Na zámku vás klíčnice doprovodí k nafoukanému komorníkovi Leopoldovi. Cestou zámkem vám povypráví, jak se na šlechtickém sídle přijímaly návštěvy. Pak vás přijme paní kněžna, která vám představí svoji milou schovanku komtesu Hortenzii. Ta návštěvníky pozve do svých komnat, kde jim ukáže obrázky milovaného města Florencie.

Před Rudrovým mlýnem vás přivítá krajánek s panímámou mlynářkou, kteří spolu s návštěvníky probudí dřímajícího mlynáře. Ten tvrdí, že jen hluboce přemýšlel. Náladu mu spraví možnost pomoučnění přítomných žen. A také si vybere z řad diváků pomocníka, který musí složit mlynářské zkoušky.

Na Starém bělidle jistě každého potěší setkání s babičkou a jejími vnoučaty. Kdo by si mohl myslet, že je scénář těchto vystoupení stále stejný, ten se mýlí. Každoročně přichází pořadatelé s trošku jinou verzí svých příběhů.

Akci pořádá Správa státního zámku Ratibořice ve spolupráci s Folklorním souborem Barunka. Pořadatelé se letos vrátili k původnímu termínu konání akce. Oproti loňskému roku se za babičkou Boženy Němcové můžete vydat o týden dříve.

Jan Holý