Zpívání před zámkem jako v pohádce

V Novém Městě nad Metují, kterému se po právu přezdívá Český Betlém, se ve středu večer připojili k dalším osmdesáti místům po celé České republice a dvanácti místům ve východních Čechách, kde dohromady stovky lidí zpívaly v jednu a tu samou chvíli s jejich regionálním Deníkem a Rádiem Impuls koledy.

Atmosféra byla příjemná a pohodová a jejího předvánočního ducha dokreslila nejen kulisa novoměstského zámku a rozzářeného vánočního stromku před ním, ale i mrazivé zimní počasí. Ani mráz však příchozí neodradil. Byly to ale především děti, které všechny tolik potěšily. Jak říká sbormistryně Magdaléna Kožnarová, je to právě dětský zpěv, který je potěchou pro srdce.

Až z Náchoda sem přijeli věrní předplatitelé Náchodského deníku Daniela Danešová a Ludvík Kopáček.

„Tedy, klobouk dolů před dětmi, které tak hezky zazpívaly. A ještě k tomu, když mrzlo, až praštilo," pochválila zpěváčky Daniela Danešová. Nadšení neskrývala Ivana Hanušová z Nového Města nad Metují. „Bylo to jako v pohádce. Zámek v pozadí byl nádherný. Akce nám zpříjemnila adventní období, které si snažíme užívat bez shonu a stresu," nechala se slyšet.

Mrazu se nezalekla a koledy si zanotovala i paní Lenka z České Skalice, která doprovázela dceru zpívající ve sboru. „Bylo to výborné. Koledy jsem všechny dobře znala. Pokud by se akce konala i v příštím roce, určitě bychom zase přijely," slíbila.

Adventní setkání mají smysl

Spokojený byl i správce novoměstského zámku Ondřej Daněk. „Líbilo se mi to. Překvapilo mě, že přišlo hodně lidí a doufám, že se akce Česko zpívá koledy zopakuje minimálně i v příštím roce," přál by si. Podle něho jsou v dnešní uspěchané době taková předvánoční setkání důležitá.

„Přeji všem, ať jim příjemný pocit z tohoto večera vydrží co nejdéle a ať máte hezké Vánoce," popřál všem před cestou do tepla domova šéfredaktor Náchodského deníku Pavel Bednář. Připomněl také, že je to možná skromnost a pokora, které v době přehlcené vším možným, již někteří označují za náročnou a nelehkou, chybí. Poděkoval také dětem a oběma sbormistryním za jejich vystoupení, protože hlavně díky nim byl pro všechny přítomné večer krásný. Dále poděkoval za vstřícnost a ochotu pracovníkům správy zámku a majitelům zámku rodině Bartoň Dobenín za laskavé svolení a možnost uspořádat zpívání právě zde. A nakonec i všem, kteří přišli, protože bez dobrých a ochotných lidí by nic nebylo ono. Tak třeba zase za rok na viděnou.