„Na soboty a neděle 30. - 31. května a 6. - 7. a 13. - 14. června jsme připravili prezentace hnízdění sokolů stěhovavých na prohlídkovém okruhu v Teplických skalách na výhledu na Chrámové stěny od Skalního ostrova za skálou Herynek. Pokud nebude příliš deštivé počasí, naše strážkyně budou se silnou optikou na místě připravené od 10.30 do 17 hodin,“ uvedl Petr Kuna ze Správy CHKO Broumovsko, a upřesnil, že na místo v srdci národní přírodní rezervace lze dojít po modré turistické značce z Anenského údolí od rozcestníku Krápníky.

Zájemci budou mít možnost pomocí stativového dalekohledu pozorovat dospělé sokoly donášející potravu na hnízdiště na Chrámových stěnách a strážící svá mláďata. "Pokud bude hnízdění zdárně pokračovat, uvidíme i malé sokoly vycházející ze skalní dutiny na okraj římsy, trénující křídla a žadonící o potravu. V případě úspěšného vyhnízdění bude možno sledovat i první lety mláďat,“ upřesnil Petr Kuna.

Nejlepší místo pro parkování je u vstupu do Teplických skal ve Střmenském podhradí u hotelu Orlík. S ohledem na rekonstrukci silnice v úseku Teplice nad Metují - Bučnice je však cesta komplikovaná a navíc parkoviště bývá přeplněné. "I proto je lepší využít vlak, kterým návštěvníci mohou přijet až před vstup do skal, když zvolí zastávku Teplice nad Metují - Skály," doporučuje Petr Kuna.

Jiří Řezník