Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Václav Zilvar: Ztráta tří let není pro referendum rozhodující

Nové Město nad Metují - Václav Zilvar z petičního výboru za konání referenda proti trase přeložky a za obchvat Nového Města n. M. říká, že ztráta tří let není pro referendum rozhodující.

5.5.2015 1
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Vít Šimánek

Co říkáte na rozhodnutí soudu, že referendum se má konat?
Plně se ztotožňujeme s rozhodnutím Nejvyššího správního soudu i Krajského soudu, a to i s odůvodněním rozsudků. Institut místního referenda jako nástroje přímé demokracie je nutné využít zvláště v případech, kdy vedení obce nemá zájem z různých důvodů vyjít vstříc požadavkům občanů.

Požadujete konání referenda spojit s nějakými konkrétními volbami?
Termín voleb je určen soudem spolu s nejbližšími volbami do městského zastupitelstva (předpokládá se v roce 2018). Souběh s těmito volbami komunálními byl na náš původní návrh, neboť se jedná výsostně o místní problém a volební strany ve svých volebních programech představí svou podporu nebo nepodporu myšlence obchvatu. Soud náš požadavek podpořil. Vzhledem k tomu, že se jedná o dlouhodobý cíl, není ztráta tří let rozhodující. Město má nyní více času připravit studii obchvatu, která by občanům pomohla v jejich rozhodování o budoucí trase tranzitní dopravy.

Kolik lidí podepsalo dříve petici za obchvat a za referendum?
Celkově podpořilo svým podpisem petici či návrh na referendum „Za obchvat Nového Města nad Metují" přes 2 200 občanů města, tj. téměř třetina voličů.

Proč vlastně požadujete referendum?
Občané intenzivně projevovali svůj nesouhlas s přípravou územního plánu bez možnosti budoucího obchvatu. Zplnomocnili své zástupce veřejnosti prosazující územní rezervu pro obchvat. Byly podány stovky připomínek k územnímu plánu na téma proti přeložce I/14 středem města a za obchvat. Orgány města zůstaly k těmto aktivitám hluché. Jako jediný institut zavazující obec plnit vůli občanů je místní referendum, a proto byl přes odpor radnice soudní cestou prosazen.

Požadujete posouzení či přípravu jiné trasy, jakéhosi obchvatu. Je to reálné, když Nahořany odmítají trasu pustit na svůj katastr?
Nesouhlas obce Nahořany je jedna z desinformací, které jsou šířeny. Obec Nahořany zásadně nesouhlasí s trasou komunikace navrženou v dokumentu zvaném Brána k sousedům, která by měla vést od jihu z černčického katastru přes regionální biocentrum údolí Metuje a nejúrodnější pole podél Nahořan. Trasa obchvatu podle referenda by míjela zemědělské objekty v Krčíně a přímo by navazovala na krajem plánovaný obchvat Nahořan v trase dnešní komunikace k Rozkoši, přičemž by se katastru Nahořan krátce dotýkala při nájezdu na stávající silnici. Při nesouhlasu obce by bylo možné vést obchvat pouze po území N.Města n.Metují. K námi navrhované trase se obec Nahořany ani nemohla vyjádřit, neboť nebyla oslovena. Podle neoficiálních jednání je naše trasa Nahořanami akceptovatelná.

Proč iniciativa za obchvat a proti tzv. přeložce nepřišla dříve, než se začalo intenzivněji pracovat na novém územním plánu a trasa přeložky a územní řízení jsou známy už řadu let?
Přeložka I/14 je postavena na napojení tranzitu na dálnici do Polska přes Náchod. To už neplatí a zcela logicky by se měl odvést tranzit k aktuální trase dálnice. Iniciativa vznikla v létě roku 2012 poté, co myšlenku vedení tranzitní dopravy od Spů směrem dálničnímu přivaděči do České Skalice navrhla studie Krajského úřadu „Brána k sousedům". Pokusili jsme se jednat s tehdejším vedením města a navrhli reálnou trasu obchvatu. Výsledkem bylo přísné utajování návrhu územního plánu a odmítnutí jakéhokoliv obchvatu. Nový stavební zákon platný od roku 2013 přinutil zpracovatele návrh zveřejnit a provést veřejné projednání. Vedení města však jakékoliv připomínky a námitky týkající se přeložky či obchvatu dosud odmítá a setrvává na svém původním návrhu umístit v trase obchvatu stavební pozemky. Pokud vyloučíme spekulaci s navýšením výkupní ceny pozemků, definitivně by se do budoucna uzavřela reálná možnost obchvatu. 

Čtěte také: Soudy nařídily referendum. Bude se konat s volbami v roce 2018


Autor: Pavel Bednář

5.5.2015 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Sedm let vězení udělil soud 30letému Lukáši Tichému za dvě loupeže u náchodského Kauflandu. Zato Ludvík Vaněk, jehož obžaloba označila za komplice při jedné z loupeží, byl zproštěn obžaloby.

První loupež se povedla, druhá skončila fiaskem. Dostal sedm let

Ilustrační foto.

Bílé pláště dnes lékaři neobléknou

V Broumově u nádraží evakuovali desítky lidí a psa. Unikal plyn

Broumov - Poblíž autobusového a vlakového nádraží v Broumově došlo v pondělí krátce před polednem k evakuačním manévrům.

Zaměstnavatel neposílal srážky ze mzdy insolvenčnímu správci

Náchodsko - Neobvyklý případ zpronevěry řeší policisté na oddělení hospodářské kriminality v Náchodě.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Machovu zatím chybí forma i štěstí

Náchodsko - O slunečném víkendu se hrálo o další mistrovské body ve fotbalovém Jopeco Okresním přeboru mužů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení