Trestní oznámení mají od konce roku na krku Vodovody a kanalizace Hradec Králové (VaK). Občanské sdružení za region Novobydžovska podezírá společnost ze spáchání sedmi trestných činů hospodářského charakteru a žádá prošetření.

„Trestní oznámení jsme podali na organizovanou skupinu osob, která se podílela na privatizaci VaK. Domníváme se, že došlo ke zmanipulování řízení, a to například i tím, že byly předkládány zastupitelům obcí a měst zkreslené informace,“ vysvětlil předseda sdružení Stanislav Blaha.

Poznamenal, že sdružení považuje za naplnění všech trestných činů zvýšení cen vody od Nového roku. „Se vstupem strategického partnera a fungováním tzv. provozního modelu došlo k poškození občanů, akcionářů a naopak obohacení třetích osob,“ doplnil Blaha.

Společnost VaK však tvrdě oponuje, že za vším stojí firma Compas Capital Consult (CCC) z Frýdku–Místku, která je nepřítelem provozního modelu ve vodárenství.

„Je to pozoruhodné a znepokojující. Že připomínky CCC nemůžeme brát vážně, o tom již několikrát rozhodl soud. Jakým právem však zpochybňuje občanské sdružení rozhodování statutárních orgánů naší společnosti? Obdobně se přece může vyjadřovat k chování vlády, parlamentu či pekárny,“ poznamenal na adresu sdružení ředitel VaK František Barák.

Za dobu fungování nového modelu se prý zlepšila kvalita dodávek vody a došlo i ke snížení ztrát vody. „Z každé vybrané koruny za vodné a stočné se vrací do rekonstrukcí a investic 40 haléřů,“ doplnil.

Stanislav Blaha potvrdil, že se společností CCC je v kontaktu, ale odmítá, že by bylo sdružení firmou řízeno. „Je to naše iniciativa,“ řekl. Přijetí trestního oznámení potvrdila i Anna Pešavová z hradecké policie. „Věc byla předána oddělení hospodářské kriminality a nyní se prověřuje,“ uzavírá mluvčí.