Týmy amatérských kuchtíků měly 45 minut na to, aby před zraky diváků připravily bramborové saláty, který pak mohli návštěvníci půl hodiny ochutnávat a hodnotit.
Letos se do soutěže Novoměstský salát přihlásilo devět kolektivů, mezi nimi byli i dva ukrajinské. Jeden z nich nešetřil smetanou, jinak se jejich výtvory chuťově výrazně od české kuchyně nelišily. Kromě veřejnosti hodnotila dobroty i odborná porota, které chutnaly všechny saláty s jedinou výhradou – u všech se prý dost šetřilo pepřem a solí. To ale možná bylo způsobeno „čerstvostí“ salátů, protože jednotlivé ingredience neměly dostatek času se náležitě propojit v jednu delikátní harmonii.
Chuťové pohárky porotců zaujaly hlavně kyselejší varianty předložených salátů. „Já mám rád klasiku, byl jsem půl života zvyklý od rodičů, že byla v salátě syrová cibule, teď s rodinou cibule není. Ale jsou tam jiné věci. Já mám, jak říkám, širokou výseč v chuti,“ uvedl novoměstský starosta Milan Slavík.
Porota nehodnotila jen chuť, ale i vzhled a pracovní postup. „Díval jsem se, jak týmy pracují s různými surovinami a jak ingredience smíchávají, jaký mají postup. Pokud bych to měl hodnotit z profesní stránky věci, akorát dva týmy dodržely postup smíchat veškeré ingredience a brambory až nakonec,“ řekl porotce Petr Krtička, ředitel hotelu Rajská zahrada.
Porota si nejvíce pochutnala na salátu týmu Sestry. „My už soutěžíme od roku 2015 a vždycky jsme se umístily na předních místech," usmívají se kuchařky, za jejichž úspěchem prý je tajná ingredience. „Tu ale neprozradíme, to je naše tajemství, které nikdy neprozradíme," pokyvují vážně hlavami. „A potom i postup míchání je důležitý, ten tomu dodá tu správnou chuť."
Veřejnosti zase nejvíc chutnal salát Hasičů. Na něm strávníci oceňovali i kvalitní uzené maso. „Kromě něho tam byl ale i gothaj a další nezbytné ingredience. Prostě všechno nejlepší. Hlavně ty zlaté české prstíčky to pořádně promíchaly," měli hasiči dobrou náladu.