„Dárci letošního stromu nechtěli být jmenováni," uvedl Petr Vlček z TS Broumov. Pouze prozradil, že smrk rostl na okraji Broumova. Podle jeho odhadu a spočítaných letokruhů na pařezu se jednalo o strom starší 25 let.

Vyzvednout do vzduchu, seříznout na potřebný rozměr a odstranit spodní větve bylo otázkou čtvrthodiny. Zapustit do otvoru v zemi pomohl pracovníkům TS autojeřáb a pak už jen ozdobit. Smrk i letos bude svítit v modro-bílých barvách města.

Ilustrační foto
VÁNOČNÍ ANKETA: Nominujte nejkrásnější vánoční strom z Náchodska

Sehnat vhodný vánoční strom není podle Petra Vlčka snadná záležitost. „Byl to docela problém, ale nakonec se podařilo. Když jsme dali výzvu na stránky města, tak se přihlásili další dárci. Nejdříve nebylo nic a pak jsme měli hned tři, takže už máme další dva v záloze na příští roky. Dokonce teď když jsme jeli s pokáceným stromem na náměstí, tak nás zastavil člověk s nabídkou, že v Ruprechticích by byl taky jeden strom k dispozici. Ale to se musíme ještě podívat."

Strom v Náchodě bude z Nového Města nad Metují

V Náchodě před radnicí se objeví vánoční strom až poslední listopadový den. „Budeme ho stavět 30. listopadu. Již několik let ve čtvrtek před prvním adventem stavíme strom a v pátek ho zdobíme," uvedla Andrea Brandejsová z odboru životního prostředí MěÚ Náchod. Ta také prozradila, že na náchodské náměstí to bude mít vánoční strom mnohem dále než v případě Broumova. „Strom je z Nového Města nad Metují a jedná se o smrk pichlavý," upřesnila.

Poslední listopadovou neděli se hackeři zaměřili na zimní pítko, které umožňuje návštěvníkům čerpat minerální vodu až do -3 °C, a „uspali" ho.
Hackeři zaútočili na lázeňské pítko kvůli součástkám vyrobeným v Izraeli

S nabídkou vánočních stromů v Náchodě problémy nemají, ale ne každý nabízený mohou využít. „Lidé kolikrát nabídnou strom a teprve pak zařizují rozhodnutí o kácení. Mnohdy se stane, že jim není povoleno, takže ho využít nemůžeme. Jindy se zase jedná o strom, který roste v podmínkách, kam se třeba kvůli elektrickému vedení nedostaneme," uvedla možné překážky Andrea Brandejsová. „Každopádně ale máme kam sáhnout, takže už nyní víme, jaký strom bude na náměstí v příštím roce."

Slavnostní rozsvícení vánočního stromu se v Náchodě uskuteční v neděli 3. prosince 2023 v 17 hodin na Masarykově náměstí. V Městském divadle Dr. Josefa Čížka pak následuje od 19 hodin Adventní koncert.

Vánoce Vánoce přicházejí…Zdroj: Deník

Své vánoční příspěvky nám posílejte na mail vanoce@denik.cz. Nezapomeňte uvést celé své jméno a město či okres, v němž žijete. Děkujeme!