Ticho nedělního mlhavého rána na okraji Božanova na Broumovsku roztínal pouze zvuk neviditelného vrtulníku, který z těžko přístupných vrcholových partií Broumovských stěn odvážel kmeny kůrovcem zdecimovaných stromů. Pár desítek metrů za božanovským kostelem se v neděli krátce po osmé hodině otevřela plantáž vánočních stromů, ke které zamířili první zájemci. Do Vánoc sice zbývá ještě 40 dní, ale mít v předstihu vybraný svůj vlastní stromek, který ještě pět týdnů bude růst na svém místě, není k zahození.

Ceny vánočních stromků z domácí produkce by podle slov mluvčího Sdružení pěstitelů vánočních stromků Františka Valdmana měly letos vzrůst asi o deset procent.

„Je to spíše mikro plantáž,“ usmívá se do vousů Jan Téra, který zde budoucí vánoční stromky začal vysazovat před osmi lety. „Říkali jsme si, že to zkusíme pro vlastní potřebu a okruh známých a přátel. Proto to není nijak veliké a v deseti řadách zde roste kolem 600 stromků,“ přejede pohledem pozemek, kde se mezi jedlemi a smrky různých velikostí a odstínů zeleně proplétají první zájemci.

„Tak já už mám vybráno,“ drží rukou jedlovou větev paní Vaňková ze sousedních Martínkovic. Ta si podobným způsobem vybírala vánoční strom už vloni.

Epidemiolog Rastislav Maďar
Roušky, covid s chřipkou, rizikové Vánoce. Epidemiolog Maďar řekl, co bude dál

„Ale to jsme jeli do Vernéřovic, sem do Božanova to máme blíž, tak jsme se sem přijeli podívat.“

V České republice se podle sdružení ročně spotřebuje asi 1,3 až 1,5 milionu vánočních stromků, a to jak těch domácích, tak těch z dovozu.

Vybráno měla za čtvrt hodiny. „Nemám doma moc místa, tak jsem hledala spíš užší stromek. Výběr tvarů a velikostí je tady opravdu velký. Vyhovuje mi, že jsem si ho v předstihu vybrala podle svých představ, mám ho označený a přijedu si ho uříznout až těsně před Vánoci,“ vyjmenovává výhody takovéhoto nákupu vánočního stromku.

Kolik za něj zhruba za pět týdnů, až si pro něj přijde, zaplatí? „Ani nevím, to jsme se neptali. Koukali jsme hlavně na to, aby se nám líbil,“ říká, že cenu ani neřešila. „Jedle stojí 390,“ zazní nápověda. „No vidíte, tak už to vím,“ usmívá se a odchází.

Vede jedle kavkazská

Stromky rostou na vlastních pozemcích majitele plantáže. Kdyby byl o symboly Vánoc velký zájem, je připraven do budoucna plantáž rozšířit.

Vyzvednutí balíku na pobočce České pošty
Vánoční dárky přes internet? Dopravci oznámili letošní „Den D“

„Před těmi osmi lety jsme zasadili většinu jedlí kavkazských. Je to asi nejlepší druhová varianta právě pro účel vánočního stromku,“ říká Jan Téra, který se v prostředí pěstování stromů pohybuje už mnoho let a své znalosti coby učitel odborných předmětů předává i studentům na lesnické škole v Trutnově.

Největší zájem mají Češi podle Sdružení pěstitelů vánočních stromků o jedli kavkazskou, která se na prodeji podílí asi 80 procenty. Druhý nejprodávanější je smrk pichlavý, který tvoří asi desetinu prodejů. Zbytek připadá na smrk ztepilý a borovici. Na českém trhu podle sdružení přibývá levnějších stromků z Dánska a Polska. Například jedlí z dovozu je na tuzemském trhu asi 70 procent. Na odbyt jdou nejčastěji stromky 150 až 200 centimetrů vysoké. Za jedli kavkazskou v této výšce letos zákazníci zaplatí přibližně 690 až 990 korun, za smrk pichlavý 350 až 450 korun. V případě smrku ztepilého by se měla cena pohybovat mezi 300 až 400 korunami, borovice by měla stát zhruba 400 až 550 korun. Ceny živých stromků se stejně jako každý rok budou lišit v závislosti na regionu.

„Kavkazské jedle jsou velmi proměnlivé svým vzrůstem a odolností, proto jsme volili druhy, které málo omrzají a jsou prověřené. Máme tu provenienci Ambrolauri. Je u nich potřeba počkat docela dlouhou dobu, aby dorostly do velikosti vánočních stromků. Většinou to trvá šest až osm let,“ říká, že letos je to první rok, kdy plantáž může nabízet dostatečný počet vhodných stromů.

Plantáž vánočních stromků ve Vratimově. Ilustrační foto.Plantáž vánočních stromků ve Vratimově. Ilustrační foto.Zdroj: Deník / Lukáš Kaboň

„Vloni to byl takový začátek a sklidili jsme jich asi dvacet. Teď jich tady máme ke sklizni nejméně sto kusů. Uvidíme podle zájmu, jestli do budoucna bude potřeba plantáž rozšířit,“ říká lesník, který se dlouhé roky věnoval lesnímu školkařství.

Tento způsob získání vánočního stromku získává stále více na popularitě. Možnosti přijet si vybrat svůj vlastní ještě rostoucí stromek první den využilo kolem padesáti zájemců. Šlo ale vyloženě o rezervace, které jsou stvrzené na visačce ze stříbrné lepící pásky visící na každém zamluveném stromku.

„Na visačce je jméno s pořadovým číslem, zapíšeme řadu, ve které roste a pak je to snadno dohledatelné. Zákazníci mají možnost v klidu si vybrat ten ze svého pohledu nejlepší, který se jim nejvíce líbí. Těsně před Vánocemi přijedou s pilkou a vlastnoručně si ho uříznou a odnesou v naprosto čerstvém stavu,“ považuje Petra Térová tento způsob za oboustranně výhodný – zákazník si vybere přesně to co chce a pěstitel má jistotu, že nebude řezat žádný stromek navíc. To, co se neprodá, poroste dál a do oka padne někomu třeba za rok.

Aktuální cena cukru v olomouckých supermarketech, 4. října 2022
Cukr za 40 korun? V obchodech zdražuje. Vánoční cukroví bude jen pro bohaté

Další možnost vybrat si na plantáži stromek nabídne pěstitel poslední listopadovou neděli. „Předpokládáme, že za 14 dní se také bude jednat jenom o rezervace. Lidé potom přijedou 17. a 18. prosince, kdy si budou stromečky odvážet.“

Vyrovnanost nabídky a poptávky samozřejmě určuje i cena, která je hybnou silou a rozhoduje, jestli si lidé pro stromek přijedou nebo ne. „Snažili jsme se ji nastavit na nižším okraji nabídkové relace, kterou pro letošek vidím v rozmezí 400 až 800 korun. My jsme jednoznačně na tom spodním okraji a budeme rádi, když si naše stromky lidé domů odvezou za rozumnou cenu," dodává Jan Téra a odchází označit další vybraný stromek.