O uplynulém víkendu začal advent a ve městech a obcích se slavnostně rozsvěcovaly vánoční stromy. Někteří lidé si již také začali kupovat stromky domů. Podle prodejců totiž není na co čekat. „Máme tu jen samé dánské jedle. Řežou se ve stejný čas, takže je jedno, jestli je zákazník koupí dnes nebo těsně před Vánocemi. To si určitě nekoupí čerstvější stromek. Spíš se vystavuje riziku, že už bude nabídka hodně přebraná a nevybere si úplně podle svých představ," říká prodejce u jaroměřského Mountfieldu, kde vánoční stromky prodávají už několik dní. Zatím zájem není nijak veliký, ale každým dnem počty kupujících stoupají.

Stromky zde mají jsou rozdělené do několika kategorií. Ty úplně nejlevnější vyjdou na 399 korun, ty nejdražší na 1499 korun. Z bezpečnostních důvodů se po vršku oplocení, za nímž jsou stromky postavené, vine ostnatý drát. Riskovat přelezení a krádež by tak mohlo být hodně bolestivé. Samozřejmostí jsou doprovodné služby včetně oklestění a zabalení.

V čerstvém sněhu si na Hvězdě mezi stromy postavilo své stany 97 táborníků z různých koutů celé republiky.
60. Zimní táboření: V mrazu a sněhu bivakoval 84letý matador i tříletá Anežka

Zatímco v Jaroměři u Mountfieldu jsou již pro zákazníky připraveny stovky stromků, tak u dalších obchodních center jako je Kaufland, Albert či Tesco v Jaroměři a Náchodě byly sice ohrady na stromky postaveny, ale zely prázdnotou. Podle našich informací se ale i zde s prodejem začne co nevidět.

To na rodinné plantáži vánočních stromků v Božanově se začalo prodávat už 12. listopadu a zájem byl obrovský. Jedle kavkazská je v nabídce za 390 korun, smrk omorika je o sto korun levnější. „Zájem byl opravdu veliký, rozhodně větší než vloni, kdy jsme s prodejem stromků přímo z plantáže začínali," říká Petra Térová, že první letošní prodejní den se od rána navalilo velké množství lidí. „Za jeden den jsme přijali přes 90 rezervací na stromečky," říká, že kapacita plantáže se vyčerpala zhruba ze 70 procent. „Nikdo z kupujících si ale domů stromeček neodnesl. Všechny jsme rezervovali lístečkem s pořadovým číslem a jménem. Většina lidí si ho přijde vyzvednout až v týdnu před Vánoci," dodala Petra Térová s tím, že nejbližší další možnost měli kupující v neděli 3. prosince. „Vzhledem k množství sněhu, který teď napadl, tak jsou stromečky hůř vidět. Samozřejmě se je budeme snažit očistit jak to jen bude v našich silách," ujišťuje.