Více než padesát stánků nabídlo spoustu dekorací, ručních prací či vánočního sortimentu. Prodejci jezdí na podobné trhy pravidelně, aby své výrobky představili a samozřejmě i prodali. Lidé však nakupují s rozvahou.

Pozornost přitahoval stánek s výrobky z ovčí vlny. Zájemci se mohli podívat, jak se vlna češe nebo přede. „Bohužel, lidé moc nenakupují. Je to zboží, které nutně nepotřebují a hlavně ho nedokážou ani docenit. Nevědí, co jeho výroba obnáší," posteskla si Jiřina Nováková z Nového Města nad Metují, která přímo na místě předváděla, jak vytříděnou, vypranou a učesanou vlnu přede na cívku. Z připravené a přírodně obarvené vlny pak plete rukavice, svetry, ponožky nebo šálky. „Údržba vlněných věcí není složitá, stačí je jednou za čas vyprat v přípravku na vlnu nebo v dětském šamponu. Ale pouze v ruce," vysvětlila Jiřina Nováková. Zručnost a chuť vyrábět po ní zřejmě zdědila i vnučka Dominika Nováková, která zpracovává ovčí vlnu na stavu.

Nakupující se zastavovali také u stánku se skleněnými ozdobami na stromeček. „Podle požadavků zákazníka ozdobíme kouličky například jménem nebo přáním. O to mají lidé zájem," uznala Petra Poláková z Pavlišova. Jak prozradila, obrázky i písmo vznikají pomocí lepidla a zlaté či stříbrné drti ze skla.

Součástí programu se staly i dílničky pro děti. Ty si mohly například ozdobit perníček nebo vyrobit svíčku z včelího vosku u včelaře Karla Červinky z Náchoda. Ten na trzích nabízel různé druhy českého medu a pro zpestření medovinu. „Jezdíme po podobných trzích často a rádi. Těší nás, když se nám zákazníci vracejí," pochvaloval si.

S návštěvností vánočních trhů byli organizátoři spokojení. „Zájem byl vyšší než vloni. Jen prodejci si stěžovali, že lidé nakupují o něco méně," dodala organizátorka akce Simona Hlavatá z Klubu SUN Náchod, mateřského centra Hopsáček.