„Včely jsou ve své síle, ale je chlad-no a nelétají moc ven. Ke všemu omrzají květy. Může to mít vliv na jarní snůšku na květový med," posteskl si včelař Jaromír Mareček z Jaroměře - Josefova.
„Myslím, že většina včelařů z tohoto počasí nemá radost. Začátek letošního jara je pro nás smutný," krčil rameny Jaromír Mareček a vzápětí podotkl, že podle předpovědi by se mělo v příštích dvou týdnech oteplit, což by mohlo situaci trochu zachránit. Je ale třeba, aby bylo alespoň patnáct až dvacet stupňů Celsia, což je teplota, při které jsou včelky aktivní a pilně poletují a sbírají pyl.
Momentálně je podle Marečka taková situace, že pokud včelař nenechal včelám dostatek zásob na zimu, musí je teď dokrmovat. „Já to dělat nemusím, nejsem takový loupežník. Nechal jsem jim toho dost," dodal na vysvětlenou.
Ani včelař Jan Prostředník z Jasenné nejásá. „Nyní je okolo deseti až dvanácti stupňů a včely sice létají, ale jak se ochladí, jsou v chomáčku v úlu a čekají, až to přejde," řekl včera dopoledne. I jemu počasí vadí, ale věří, že se brzy zlepší.
„Kvetou třešně a začíná řepka. Včely by za teplejšího počasí mohly více létat a i medu by tím pádem bylo větší množství. Stromy odkvetou a snůška už nebude tak dobrá," konstatoval.
Podle Jana Prostředníka jsou včely, které by jinak mohly létat a sbírat pyl v úlu, aby udržovaly teplo a neprochladly plody, které se vyvíjejí. V úlech se nyní rozvíjejí včelstva a k tomu je potřeba nektar a pyl. Pokud by včelám docházely zásoby, což prý dobře poznají, mohly by zabíjet trubce a vyhazovat je z úlu.
„Nejsem z toho počasí veselý, ale nedá se dělat nic jiného, než čekat," uvedl Prostředník. On sám prý včelky krmil v zimě dostatečně, proto ještě nějaké zásoby mají.
Oproti tomu včelařka Simona Adamcová z Hronova Rokytníka je zatím v klidu. Podle ní je nyní všechno, jak má být. „V úlech probíhá jarní rozvoj včelstev, který je naprosto v pořádku. Je otázka, co bude dál. První snůška ještě nezačala. Začne, až rozkvete řepka," popsala Adamcová a dodala, že se uvidí, co bude v příštích dvou týdnech.
„Pokud by se neoteplilo, byl by to problém," je přesvědčená.
Také ona musí pečlivě hlídat, zda mají včelky dostatečné zásoby potravy, kterou si v tomto počasí samy nemohou obstarat.
„Je teprve duben a počasí je úměrné k ročnímu období. Pro nás včelaře by ani nebylo dobře, kdyby byla momentálně horka. Příroda by rozkvetla mnohem dříve a jarní generace včel by nestihla do té doby dospět, aby mohla sbírat pyl," vysvětlila na závěr.
V příštích dnech se tedy ukáže, jestli sluneční paprsky přírodu více prohřejí a včely začnou pilně poletovat a sbírat pyl z rozkvetlých luk, polí a stromů.