„V současné době se rodiče střídají v sezení na vejcích. Na přelomu dubna a května by se měla mláďata vylíhnout. Pokud vše dobře dopadne, turisté koncem května spatří i dospívající mláďata. Hnízdní dutina ve skále, kterou si sokoli vybrali letos, je skvěle viditelná z bezpečné vzdálenosti na turistické stezce, kde lidé sokoly neruší," říká Petr Kuna, pracovník Správy CHKO Broumovsko.

Pokud bude pěkné počasí, budou pokračovat ukázky pro veřejnost i o dalších víkendech a ve dnech s očekávanou vyšší návštěvností. „Díky finanční podpoře Lesů České republiky se podařilo, že na místě budou v těchto dnech kromě strážců také odborníci se silnou optikou. Turistům umožní nejen přímé pozorování ptáků, ale zájemce mohou seznámit s historií hnízdění sokolů u nás, s jejich mimořádnými schopnostmi, ale i s dalšími zajímavostmi místní přírody," dodává Petr Kuna.

Možnost pozorování divokých sokolů v národní přírodní rezervaci Adršpašsko-teplické skály se veřejnosti nabízí už od roku 2012. Tehdy se sokolům podařilo vyvést dokonce čtyři mláďata a návštěvníci tak mohli vidět i to, jak se jejich mláďata učí létat, lovit a trhat potravu. V dalších letech však hnízdění nebylo úspěšné. V roce 2013 čerstvě vylíhnutá mláďata uhynula kvůli extrémním dešťům a v roce 2014 hnízdo s dorůstajícími mláďaty vyplenil výr.

Agentura ochrany přírody a krajiny zajišťuje každoročně nezbytnou ostrahu hnízd sokolů na Broumovsku a v okolí hnízdišť je třeba respektovat pokyny k udržení potřebného klidu.