Současná tropická vedra nemůže každý trávit u vody nebo na chladném místě. Jsou provozy, kde okolní teplotu zvyšuje ještě zařízení, u kterého lidé pracují. Jedním z nich je například hronovský podnik SIKO – Rubena, kde se v lisech tepelně zpracovává pryž.

V provozních halách se v těchto parných dnech pohybuje teplota vzduchu okolo pětatřiceti stupňů, a přímo u lisů je teplota ještě daleko vyšší. Výměníky vzduchu proto ve fabrice běží na plné obrátky. Větrá se sice i okny, ale to moc nepomáhá.

Nad 36 stupňů
se práce zkracuje

„Zaměstnanci dostávají zvýšený příděl nápojů a po dvou hodinách práce mají přestávky. Když teplota přesáhne třicet šest stupňů, tak se pracovní intervaly ještě zkracují. O přestávkách chodí zaměstnanci do chladnějších prostorů, nebo mají možnost se i osprchovat v chladné vodě. Je to ale jen chvilkové řešení. Přijatelné prostředí je při noční směně, než ráno vyjde slunce," přiblížil pracovní podmínky vedoucí provozu Aleš Kubeček.

Naopak chládek si užívají v pevnosti Josefov, kde je prostředí celoročně poměrně stálé. Tam se teplota vzduchu pohybuje okolo třinácti stupňů, a tak na prohlídku se dokonce vyplatí vzít si něco teplejšího na sebe. „Lidé takové ochlazení vítají a denně možnosti využije okolo dvou set návštěvníků," uvedl Martin Fleir.

Drsné pracovní podmínky mají i hasiči, kteří kvůli suchu zasahují u narůstajícího počtu požárů. Při zásahu používají speciální ochranný oblek „Firemann". Ten má výhodu v tom, že chrání hasiče před plameny, ale na druhou stranu neodvádí teplo ven. V extrémních tropických podmínkách, kde teplotu ještě zvyšuje žár z ohně, tak hrozí přehřátí organismu.

„Při zásahu může být hasič v kontaktu s ohněm maximálně třicet minut. Potom si musí oblek svléknout a pořádně odvětrat. Důležité je i dostatečné doplnění tekutin. V těchto současných podmínkách není práce v obleku nic příjemného a je to i značná fyzická zátěž," uvedl Petr Košťál z hasičského záchranného sboru.

Koupaliště má tak plno, že lidi i odmítá

Spokojenost se současným počasím zase panuje na koupališti v Meziměstí. Po chladném nástupu léta a obavách z prodělku nyní provozovatelé jásají a každý den mají plno.

„Ráno o deváté, když se areál otvírá, tak se koupaliště začíná rychle plnit. Pro nás je takovéto počasí ideální. Kromě místních tak z poloviny jezdí i Poláci, ale také Holanďané a Němci. Koupaliště hojně využívají též děti z okolních táborů. Stává se, že musíme pro naplněnost kapacity prostor uzavřít a návštěvníky odmítnout," informoval správce koupaliště Petr Kubík.

Dnes odpoledne zpestří návštěvníkům pobyt na koupališti školení plavčíků, při kterém nebudou chybět praktické ukázky.

Anketa: Jak snášíte současné vysoké teploty?

Jana Brandová, vedoucí kantýny, Hronov
Nejhorší to je přežít v práci, tam je nedýchatelně a vyvětrat se nedá. Odpoledne trávím doma v chládku a ven vycházím až navečer, když přestane slunce tolik pálit.

Alena Klikarová, důchodce, Červený Kostelec
Přežívám to vcelku dobře. Na nákup chodím brzy ráno, když je ještě chládek. Přes den jsem doma a ven jdu zase až navečer, když je teplota opět snesitelná.

Eliška Gerčáková, na mateřské, Velké Poříčí
Teplo mám ráda, tak to beru celkem pozitivně. S dětmi trávíme většinu dne u vody, ale přes poledne vyhledáváme stín a vyhýbáme přímému slunci. Navečer je zase krásně.

Libor Klikar, zaměstnanec vodovodů, Červený Kostelec
Nejhorší to je v práci, když děláme na plném slunci, to není moc příjemné a je potřeba zvýšit příjem tekutin. Odpoledne se už slunci raději vyhýbám.⋌

Jiří Mach