VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Velká voda odešla. Tentokrát bez větších škod

Východní Čechy - Letošní jarní povodeň jsme, zdá se, přečkali bez větší úhony. Velká voda se už převalila i přes Přelouč, kde byl první, nejnižší stupeň povodňové aktivity odvolán už v sobotu večer.

9.3.2009
SDÍLEJ:

Silnice mezi obcemi Vysoká nad Labem a Opatovice nad Labem je zaplavena. Řeka Labe se v těchto místech vylila z koryta a zaplavila komunikaci.Foto: DENÍK/David Taneček

První stupeň v neděli platil už jen na řekách z Vysočiny. Vodohospodáři ale varují před tajícím sněhem v Krkonoších a Orlických horách.

Vodohospodáři ale varují před možnou druhou vlnou jarní oblevy. Tentokrát totiž zahrozily jen řeky přitékající z Vyočiny, kde odtála většina sněhu. Ve vyšších polohách Krkonoš a Orlických hor ale sníh nadále zůstává, v nejbližších dnech zde má podle předpovědí meteorologů naopak napadnout až 20 centimetrů nového sněhu.

Na hřebenech Krkonoš leží stále kolem 140 a v Orlických horách 80 centimetrů sněhu.

„Očekávané srážky v noci mohou sice způsobit pozastavení poklesů vodních stavů, nebo jejich opětovné mírné vzestupy na horních tocích, ale jen krátkodobé,“ řekl včera Jiří Petr, vedoucí vodohospodářského dispečinku Povodí Labe.

Včera odpoledne zůstávalo několik prvních stupňů povodňové aktivity již jen na Doubravě, Chrudimce, Novohradce a Loučné, hladiny všech řek však s několika výkyvy už od pátku klesaly. Výjimkou byla jen Loučná v Dašicích, která kulminovala až včera odpoledne.

Toky v severní části východních Čech prakticky nezahrozily. Hodně vody zadržely také preventivně vypuštěné přehrady.

Své si tak letos užili hlavně zahrádkáři, zatopených sklepů letos zdaleka nebylo tolik jako při velké jarní povodni v roce 2006.

„Teď se voda objevila po dvou letech, ale jindy to bývá i pětkrát až sedmkrát do roka. Jako jsou každý rok Vánoce, tak tady máme zase povodně,“ smál se včera Alois Čapek, obyvatel zaplavené Úhřetické Lhoty ležící na březích Novohradky.

Jindy uzounká říčka, kterou byste přešli v holínkách, se v týdnu rozlila v kilometr široké a tři metry hluboké jezero. Před dvěma lety, na přelomu března a dubna 2006, bylo ale mnohem, mnohem hůř. A nejen na Novohradce.

Velká voda tehdy zaplavila stovky domů, některé vesnice na Litomyšlsku úplně odřízla od světa a poničila hřebečský tunel mezi Moravskou Třebovou a Svitavami.

Nejen na horách, ale i v nižších polohách totiž tehdy leželo mnohem více sněhu a teploty trhaly rekordy, stoupaly až ke dvacítce. Do toho se přidal déšť a dílo zkázy bylo dokonáno.

Sníh tál jak šlehačka na dortu. Ikonou tehdejšího řádění velké vody se stala Cerekvice nad Loučnou u Litomyšle. Nejhůř dopadla zdejší mateřská škola, která musela být evakuována, lidé vynášeli bahno z většiny domů.

V nedaleké Dlouhé Třebové se 2. dubna utopil 55letý důchodce. Spadl do túně vytvořené z naplavené vody.

„Někde bylo dosaženo i 50letého průtoku, například v Cerekvici na Loučné nebo na Žejbru ve Vrbatově Kostelci,“ uvedla později povodňová analýza Českého hydrometeorologického ústavu.

ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU

9.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volební komise v Rožmitále u Broumova měla na strosti nejmenší okrsek na Broumovsku. S přenosnou volební urnou navštívily členky volební komise i manžele Žočkovy, pro které by kvůli vysokému věku byla návštěva volební místnosti náročná.
3

Manželé Žočkovi volili doma, komise za nimi přijela s přenosnou volební urnou

Volby v železničním muzeu "výtopna" v Jaroměři.
13

OBRAZEM: V Jaroměři volí mezi historickými vlaky

Do volební místnosti v centru Broumova mířili turisté s volebními průkazy

Broumov – Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR se dnes v osm hodin přehouply do druhého dne i ve volebním okrsku číslo šest, který sídlí ve Staré radnici na Broumovském náměstí. Za včerejšek odvolilo zhruba 37% evidovaných voličů.

Nová sezona začala už také výběrům

Náchod - První ze dvou venkovních turnajů okresních fotbalových výběrů kategorií U11 a U12 se odehrál ve Rtyni v Podkrkonoší a v Úpici.

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková

Náchod - Do volebních místností dnes zavítali i političtí matadoři - předseda KDU-ČSL a místopředseda vlády pro vědu a výzkum Pavel Bělobrádek, místopředseda ČSSD, poslanec a starosta Náchoda Jan Birke i poslankyně za KSČM Soňa Marková.

Hlasovat lze i pro zesnulého náčelníka krkonošské horské služby

Královéhradecko - Adolfu Klepšovi mohou voliči posílat preferenční hlasy. Nepropadnou. Podle krajského úřadu připadnou straně, za kterou Klepš kandidoval. Přesto je to podle úředníků neobvyklá situace a poslané hlasy lze vnímat pietně či symbolicky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení