„Jde už o 27. velkoobjemový kontejner se zdravotnickým materiálem, který putuje do Indie v souvislosti s každoroční humanitární pomocí určené nejubožejším, nejchudším a ohroženým na životě v této lidnaté zemi,“ řekla Dana Jarošová, předsedkyně správní rady Nadace svatého Františka z Assisi z Brna.

Nakládka v Kostelci a také v Brně…

Z Červeného Kostelce byl kontejner přepraven do Brna, kde nakládka včera pokračovala. „Za dopravu kontejneru z Brna do Kalkaty zaplatíme asi 90 tisíc korun. Kontejner bude dopraven pozemní cestou do Hamburku a pak 1. dubna přeložen na námořní loď Hanjin United Kingdom korejské lodní společnosti. Předpokládané připlutí do kalkatského přístavu bude 6. května,“ uvedla Dana Jarošová.

Po domluvě se sestrami z indické řehole Misionářky lásky, kterou v roce 1948 založila Matka Tereza, nadace nakoupila a darem od dodavatelů získala zdravotnický materiál v hodnotě více než 7,7 milionu korun.

Batist, který je pravidelným dárcem do této humanitární pomoci, poskytl gázu, obvazy, pružná obinadla a vatu. Součástí pomoci jsou i dva tisíce infuzních souprav, injekční jehly a stříkačky, chirurgické rukavice… V kontejneru budou i léčiva, například 25 tisíc tablet antibiotik, 160 tisíc tablet léků proti bolesti, 852 tisíc tablet vitaminů, přes 100 tisíc šumivých tablet kalcia, 1500 kilogramů hroznového cukru, 360 litrů dezinfekce do ran a 8800 tub masti Betadine.

Pro zmrzačené indické malomocné v noci naložili kontejner s obvazy, poputuje na pomoc chudým v Indii věnovali Domovy seniorů z Přelouče a Pardubic, lidé dobré vůle z Prahy a Brna 93 párů berlí pro děti a dospělé a šest invalidních vozíků. Pro odložené kojence věnovaly maminky devět kojeneckých lahví s náhradními savičkami. Námořní loď poveze do Indie kontejner se zhruba 12,9 tun životně důležitých potřeb.

„Dosud jsme sestrám odeslali 26 kontejnerů, všechny jim přišly v naprostém pořádku. Sestry nám také vždy písemně sdělují, jak obsahu kontejneru využily: vždy pro záchranu životů lidí ohrožených smrtí, kteří si nemohou ani koupit léky, ani zaplatit léčení v nemocnici malomocní, opuštěné děti, umírající starci a stařenky,“ upozornila předsedkyně Dana Jarošová. 

Hynek Šnajdar