Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Z Havlatky bude opět možné podívat se do vesmíru

POLICE NAD METUJÍ - Obdivovat prostřednictvím dalekohledu například krátery na Měsíci či krásu planet bude již v brzké době umožněno široké veřejnosti přímo v Polici nad Metují. Členové místního Astronomického klubu totiž obnoví astronomické pozorovatelny na Havlatce, které zde fungovaly v letech 1965 až 1992.

14.11.2007
SDÍLEJ:

KAREL VACEK dává v současné době doma dohromady dalekohled, který bude instalován na Havlatce. Foto: DENÍK/Zuzana Kubečková

Pokud se zadaří, mohlo by být jedno z pozorovacích stanovišť k dispozici již v dubnu nebo v květnu příštího roku a stalo by se tak pravděpodobně úplně jedinou veřejnou pozorovatelnou v našem okrese.


„Bylaby škoda, kdyby to, co vybudovali naši předchůdci, zcela zaniklo. Spousta lidí se navíc astronomickým dalekohledem v životě nepodívala. Zajímavé by to mohlo být určitě zejména pro mladší ročníky a děti,“ uvedl důvody obnovy, jejíž iniciátorkou je starostka města Ida Seidlmanová, člen polického Astronomického klubu Karel Vacek. Ten v současné době doma intenzivně pracuje na opravě klubového nefunkčního dalekohledu, který je rozebraný do jednotlivých součástek a po nelehkém a pracném sestavení bude na Havlatce v jarních měsících instalován.


„Dalekohled je zrcadlový systém Newton. Jeho tubus je zhotoven z masivních ocelových dílů. Montáž dalekohledu je pak paralaktického typu bez pohonu a chceme ji nahradit montáží, kterou jsme dostali darem z Broumova. Darovanou montáž nyní upravujeme a plánujeme ji navíc vybavit elektrickým pohonem. Po celkovém sestavení se hmotnost pohybuje okolo 250 kilogramů,“ informoval nás Vacek.


Co se týče druhého pozorovacího stanoviště na Havlatce, tak s jeho vybavením se prý v příštím roce zatím nepočítá. Důvodem jsou jednak finance (muselo by totiž dojít k zakoupení nového dalekohledu, jehož cena by se i s astronomickou montáží pohybovala okolo 40 tisíc korun) a také velký objem práce, kterou by čtyřčlenný Astronomický klub nemohl v tak krátkém čase zvládnout .


„Jestli někdy v budoucnu budeme zařizovat i druhou pozorovatelnu, závisí mimo jiné také na míře zájmu lidí o pozorování,“ upozornil Vacek.

Pozorovatelny zažily také pár vloupání

vÝŠEvás informujeme o tom, že ve městě pod Ostaší, přesněji na Havlatce, dojde na jaře k obnovení jedné ze dvou astronomických pozorovatelen.
Objekt by měl být otevřen nejdříve v měsíci dubnu. Ještě před tímto termínem však bude nutné kromě již zmíněného provést také nějakou větší opravu samotných pozorovatelen – dřevěných domků, a to i přesto, že se o ně nyní stará a i z vlastních finančních prostředků je udržuje člen polického Astronomického klubu Milan Siegel. Podle Karla Vacka by poté prvními pozorovateli měli být studenti Polické univerzity volného času. Pro ostatní veřejnost by stanoviště mělo být přístupné vždy po předchozí domluvě, a to po celý rok s výjimkou zimních měsíců.


„Budeme se ještě určitě s klubem domlouvat na možnostech podpory ze strany města. Kromě umístění dalekohledu na Havlatku se navíc uvažuje i o instalování dalšího přístroje na terasu Pellyho domů,“ prozradila starostka města Ida Seidlmanová, která k obnově pozorovatelen dala podnět.
Astronomické pozorovatelny byly na Havlatce postaveny v roce 1965 a fungovaly zde pro členy místního Astronomického klubu i pro veřejnost přibližně do roku 1992. „Původně jsme zde měli tři dalekohledy, z nichž dva nám zapůjčila hvězdárna z Hradce Králové. Na ty jsme každý rok obnovovali smlouvu. Po revoluci jsme je ale museli vrátit, protože v Hradci Králové vznikaly soukromé spolky, které měly o astronomii zájem a dalekohledy potřebovaly,“ vzpomíná Karel Vacek.


Dodal, že zhruba do roku 1994 byl v pozorovatelně ještě soukromý dalekohled, který byl však raději svému majiteli navrácen, a to z toho důvodu, že do pozorovatelny se někdo několikrát vloupal a objekt poničil. „V roce 1987 nám byl zničen například pozorovací deník, což je nenahraditelná škoda. Byly zde zapisovány návštěvy lidí a především také různá zajímavá pozorování,“ posteskl si Karel Vacek.

14.11.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Sedm let vězení udělil soud 30letému Lukáši Tichému za dvě loupeže u náchodského Kauflandu. Zato Ludvík Vaněk, jehož obžaloba označila za komplice při jedné z loupeží, byl zproštěn obžaloby.

První loupež se povedla, druhá skončila fiaskem. Dostal sedm let

Ilustrační foto.

Bílé pláště dnes lékaři neobléknou

V Broumově u nádraží evakuovali desítky lidí a psa. Unikal plyn

Broumov - Poblíž autobusového a vlakového nádraží v Broumově došlo v pondělí krátce před polednem k evakuačním manévrům.

Zaměstnavatel neposílal srážky ze mzdy insolvenčnímu správci

Náchodsko - Neobvyklý případ zpronevěry řeší policisté na oddělení hospodářské kriminality v Náchodě.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Machovu zatím chybí forma i štěstí

Náchodsko - O slunečném víkendu se hrálo o další mistrovské body ve fotbalovém Jopeco Okresním přeboru mužů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení