Obce mohou být po zhodnocení komise v rámci krajského kola odměněny modrou stuhou za společenský život, bílou za činnost mládeže, zelenou za péči o zeleň či oranžovou za spolupráci obce a zemědělského subjektu. Vítěz pak obdrží stuhu zlatou. Čím se chystají některé z přihlášených vesnic zaujmout hodnotící komisi v letošním roce?

Sází na zeleň

„Do soutěže jsme se přihlásili úplně poprvé, protože naše obec se konečně dostala do takové fáze, že jsme schopni se zúčastnit. Komisi bychom chtěli zaujmout hlavně péčí o zeleň, původními stavbami z 18. a 19. století a kulturním i sportovním životem,“ sdělil starosta Velkých Petrovic Vladislav Friml. Dodal, že žádné speciální přípravy kvůli příchodu hodnotitelů nechystají. Chtějí se jí totiž líbit tak, jak skutečně během roku fungují.
Upraveností obce, co se týče zeleně by se chtěli pochlubit také v České Čermné, která se do klání zapojila podruhé. „Hodně lidí zde má zahrádky, o které dobře pečuje,“ prozradila starostka Eva Smažíková. Podle jejich dalších slov se zde nyní pracuje také na zkrášlování veřejného prostranství, na které vesnice dostala 200 tisíc korun od Nadace Via.

Představí hasiče

V obci Velichovky, které se ve zmíněné soutěži považují i po druhé účasti za začátečníky chtějí letos zaujmout komisi hlavně činností hasičů. „Sbor dobrovolných hasičů zde má určitou tradici. Naši požárníci loni navíc vyhráli Východočeskou hasičskou ligu,“ pochlubil se starosta Josef Karel. Podle něj by bylo určitě příjemné získat nějaké ocenění, protože obci by to pomohlo zviditelnit se. „Soutěž ale není o tom, aby se o nás hlavně psalo. Jde spíš o to, aby Velichovky k něčemu vypadaly hlavně v běžném životě.