Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Věž zámku si vezmou do parády

Náchod - Už více než rok zakrývá velkou věž náchodského zámku modrá plachta a pod ní lešení. Generální oprava za zhruba osm milionů korun měla původně začít už vloni v létě. Kvůli průtahům v rámci výběrových řízení se termín hlavních stavebních prací posunul až na letošní první dubnový den. Hotovo by mělo být do konce října.

9.3.2014
SDÍLEJ:

Oprava věže náchodského zámku.Foto: DENÍK/ Regina Hellová

V průběhu loňského roku došlo nejen k výběru projektanta, ale také ke zdokumentování stavu věže, zpracování projektu či k výběru dodavatele stavby. „Soutěže byly dokončovány těsně před zimou. Stanovit tak přesný termín vůči nepředvídatelným klimatickým podmínkám bylo problematické. Nicméně v současné fázi již dokončení generální opravy hlavní věže nic nebrání a probíhá fáze přípravy stavebních prací," informoval Jiří Svoboda z Územní památkové správy na Sychrově.

Postavit lešení s předstihem před zahájením prací bylo podle Jiřího Svobody nutné. „Horolezecky by to nešlo. Restaurátoři a projektanti potřebovali odhadnout rozsah všech prací," vysvětlil.

A jaké opravy věž čekají? Porušené jsou klenby ochozu, obvodové zdivo, krov báně i pod lucernou a stropní konstrukce. „Nejvíce porušenou částí jsou zazděná zhlaví vazných trámů a krátčat včetně pozednice a dolních spojů vzpěr. Zde došlo k hloubkovému porušení dřeva hnilobou. Konstrukce krovu však byla zazděním přikotvena ke zdivu a kotvy jsou jen pojistným kotvením. Do krovu místy drobně zatéká, plechová krytina je dožilá, na více místech téměř prorezlá. Případné porušení vrcholových partií je nutné ověřit po zpřístupnění," popsal Svoboda.

Stropní konstrukce jsou podle Jiřího Svobody místy napadené v zazděných zhlavích. Krajní trámy stropu nad místností jsou poddimenzované, dochází k nadměrným průhybům. Podél stěn chybí výměny pro ukončení podlah. Stropní trámy nad místností jsou napadeny hnilobou, konstrukce má provizorní charakter a neplní svou funkci.

„Na základě všech zjištěných poruch bude přistoupeno k jejich odstranění a změně statického působení věže, na základě změny geometrie a kotvení krovu báně," dodal Svoboda.

Lešení na zámecké věži by mělo být využito dle plánu nejdéle do 22. srpna. Po jeho sundání dojde ještě k dalším dokončovacím opravám, a to například k obnovení původní podlahy ochozu, omítek či kamenných prvků. Do konce října by tedy mělo být vše hotové.

Všechny opravy se uskuteční za plného provozu zámku a návštěvníci se prý nemusejí obávat, že by se jich opravy na hlavní věži měly nějak dotknout. Věž bude přístupná jako v minulosti, a to po úroveň ochozu.

„Státní zámek bude při této stavební akci otevřen pro veřejnost. Návštěvníci budou moci obdivovat práci restaurátorů, tesařů, pokrývačů a mnoha dalších řemesel právě při této generální opravě," uvedl kastelán náchodského zámku Jiří Růžička.

Náchodský zámek se veřejnosti otevře už o posledním březnovém víkendu. Slavnostní zahájení sezony se uskuteční 5. dubna, kdy návštěvníkům své honosné sídlo představí sám kníže Ottavio Piccolomini v prohlídkách Piccolominské expozice.

Oprava věže náchodského zámku.

Autor: Regina Hellová

9.3.2014
SDÍLEJ:
V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková
11

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková

Adolf Klepš

Hlasovat lze i pro zesnulého náčelníka krkonošské horské služby

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Z Hronova do Náchod se poběží po šedesáté

Náchod, Hronov - Už 60. ročník silničního běhu Hronov – Náchod se uskuteční v sobotu 21. října.

Kuriozity volebních místností: Autoservis, dům hasičů i sauna

Královéhradecko - Poslance lidé do sněmovny pošlou z různých míst. V Petříkovicích na Trutnovsku volební komise sídlí na koupališti, V Polici na Náchodsku zase v prostorách sauny.

Češi v cizině se k volebním urnám nehrnou

Náchodsko - Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky začínají dnes úderem 14. hodiny.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení