Těm představili svou činnost všechny letecké základny a pluky, muniční základny, vojenští zdravotníci, geografové, logisté a bojové útvary.

Prezentace posloužila i jako nábor do armády

Dopolední program mimořádné prezentační akce patřil hlavně stovkám studentům základních a středních škol, kteří tak mohli získat informace o možnostech uplatnění v ozbrojených silách ČR a v aktivní záloze. „Jedině armáda opřená o důvěru občanů a politiků se dokáže v dobách krize náležitě uplatnit. Jsou to právě občané, z nichž se stávají vojáci a bez podpory politického vedení státu zase nelze armádu rozvíjet. Tato důvěra se nebuduje pouze ve velkých městech, ale v každé obci naší země," uvedl velitel vzdušných sil genmjr. Petr Čepelka, že silná podpora vedení města při organizaci regionální prezentační akce Armády ČR toho byla skvělým příkladem.

Oči stovek návštěvníků měly dostatek příležitostí se dívat k nebi. Ve dvou blocích dynamických ukázek diváky čekaly ojediněle vídaná prezentace letecké techniky - průlety bitevních a stíhacích letounů JAS‑39 Gripen a vojenských transportních letounů CASA C‑295, ukázky pilotáže vrtulníku v přízemní a malé výšce, slaňování z vrtulníku za pomoci lana fast rope, ukázky záchranných prací za letu, padákové seskoky výsadkářů nebo ukázka hašení požárů v podvěsu za pomoci bambi vaku. „Byla to paráda. Všichni moc ochotný a velmi vstřícný vůči dětem. Velké díky AČR!" okomentoval den plný vojenské techniky jeden z návštěvníků Michal Jindra.

Více než 1400 dětí a veřejnost si v průběhu celého dne mohli zblízka prohlédnout přepravní vrtulník Mi-17, bojový vrtulník Mi-24 a výcvikový vrtulník EN-480. Pro odvážnější byl na místě připraven i simulátor letounu L-159 ALCA. K vidění byly také prostředky pro záchranu pilotů, jako je záchranný padák, člun, vystřelovací sedadlo, vybavení a výstroj pro letecký personál či letecké požární vozidlo. Své vybavení předvedl také 25. protiletadlový raketový pluk ze Strakonic, a na místě nechyběl ani radiolokátor z 26. pluku velení, řízení a průzkumu ze Staré Boleslavi.

Město Kladsko v Polsku je zajímavým výletním cílem.
Objevujete Polsko? Navštivte Kladsko. Překvapí vás tvrz, most i park miniatur

Z vojenské techniky jednotek pozemních sil upoutal největší zájem obrněný transportér Pandur II a vyprošťovací verze vozidla Tatra „Mamut“ ze 4. brigády rychlého nasazení. Dále bylo prezentováno lehké vozidlo Land Rover Defender „Kajman“ ze 43. výsadkového pluku z Chrudimi a vybraná těžká technika logistických jednotek. Se svým vybavením i technikou dorazila také vojenská geografická a hydrometeorologická služba. Vojenská zdravotnická služba návštěvníky seznámila nejen s informacemi o poskytování první pomoci, ale především jejími specifiky v boji. To vše doplnila expozice současné i historické munice a zbraní.

U příležitosti armádního dne proběhl také pietní akt u Památníku obětem I. a II. světové války poblíž Jiráskovy chaty na Dobrošově, kde starosta Náchoda Jan Birke společně s velitelem vzdušných sil genmjr. Petrem Čepelkou položili květiny. „Je pro nás ctí, že se tato mimořádná prezentační akce poprvé v tomto rozsahu konala právě v Náchodě a věřím, že ne naposledy,“ poděkoval starosta Náchoda Jan Birke všem, kteří celý den pomáhali se zajištěním a hladkým průběhem akce Modré nebe nad Náchodem.