Zatímco Petr Hladík (KDU-ČSL) se z pozice ministra životního prostředí zajímal o recyklaci textilu či ochranu zdejší biodiverzity, tak ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák debatoval s místními o možnostech týkající se mezinárodní spolupráce při podpoře regionu. A došlo i na snahu dostat broumovskou skupinu kostelů na seznam UNESCO.

Tuny vyřazeného textilu, který se následně třídí a hledá se pro něj využití. Petr Hladík byl po necelých třech týdnech druhým ministrem, který zavítal do sociálního družstva Diakonie Broumov, ve kterém se věnují právě sběru a recyklaci textilu.

Třidicí linka textilního a odevního odpadu v Diakonii Broumov
Unikátní linka v Broumově pomáhá lépe třídit použitý textil z celé ČR

Zde měl možnost prohlédnout si unikátní třídící linku textilu, kterou zde sami vyvinuli a získali na ni ochranu užitným vzorem. „Tady mají označeno co kam patří a podle toho to třídí," vysvětloval předseda sociálního družstva Pavel Hendrichovský princip kruhové linky. „Ten materiál se točí tak dlouho, dokud se vše nevytřídí," říká, že textil projede po lince třeba i čtyřikrát. „V Diakonii Broumov mají spoustu nápadů, jak recyklovat textil tak, aby se dal použít v jiných odvětvích. Jejich východiska mohou být řešením pro to, aby textil nekončil na skládkách a ve spalovnách, ale sloužil dál. V současné době z materiálu vyrábí například ramínka. Jejich přístup je skvělým příkladem efektivní recyklace, která je v současné době všudypřítomného levného textilu potřeba,“ uvedl k návštěvě Petr Hladík, když viděl, že ze starého textilu se dají vyrobit designová ramínka na oděvy nebo pestrobarevné stavební desky podobné klasickým OSB deskám. Jsou tak pevné, že by se daly využít ve stavebnictví.

„Diakonie Broumov se svými sto zaměstnanci ročně vytřídí šest tisíc tun textilu, který sbírá z více než dvou tisíc obcí. Provozujeme sociální bydlení a dáváme druhou šanci nejen textilu, ale i lidem, kteří se mohou znovu postavit na vlastní nohy a začlenit zpět do společnosti,“ popisuje provoz třídicího centra Diakonie Broumov manažer pro technický rozvoj Jaroslav Dvořák.

Voda, skály, ochrana přírody 

V klášterní restauraci U Tří růží diskutoval se zástupci místního sdružení Živá voda o místním modelu zadržování vody v krajině a její adaptaci na klimatickou změnu. „Za mě to bylo velmi důležité setkání. Shodli jsme se prakticky na všem. A pan ministr mě překvapil sdělením, že sám od sebe již vnímá, že některé subjekty se na adaptaci jen přiživují a provozují greenwashing. Uvedl, že na to MŽP zaměří pozornost, což jsem velmi rád, protože na to přesně již delší dobu upozorňujeme, aby se obce a města ani zemědělci nedali napálit polovičatými řešeními krajiny," okomentoval setkání zakladatel sdružení Živá voda a ekolog Jiří Malík.

Odpoledne ministr Hladík navštívil Adršpašsko-teplické skály, kde během krátké procházky skrze skaliska vyslechl zástupce Správy CHKO Broumovsko, kteří se v oblasti účinně potýkají s turistickým přehlcením území. „Adršpašsko-teplické skály jsou krásným komplexem pískovce, který dlouhodobě trpěl pod náporem turistů. Díky omezení vstup do skal na 400 návštěvníků za hodinu se daří regulovat počet turistů a tím předcházet tomu, aby si místní přírodní krásu odnesli na pohorkách,“ okomentoval ministr Hladík debatu o overturismu. Společně se zaměstnanci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR ministr diskutoval nejen o výskytu vlka v regionu, ale především o ochraně zdejší biodiverzity.

Necelých sto kilometrů od českých hranic můžete zažít neopakovatelnou atmosféru, která bez přehánění řadí Wrocławski Jarmark Bożonarodzeniow k nejkrásnějším v Evropě.
VIDEO: Město trpaslíků nabízí jeden z nejhezčích vánočních jarmarků v Evropě

Ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák má o Broumovsko dlouhodobý zájem. Jedním z cílů jeho návštěvy byly dva kostely broumovské skupiny. Zatímco kostel sv. Jakuba Většího v Ruprechticích září novotou po nedávné rekonstrukci, tak nedaleká sv. Anna ve Vižňově na svůj nový kabát ještě čeká. „Kostely jsme vybrali záměrně, aby byl na malé vzdálenosti patrný ten kontrast mezi oběma kostely," říká děkan broumovské farnosti Martin Lanži, který prozradil, že farnosti byla přidělena dotace z EU ve výši 13 milionů korun právě na opravu sv. Anny. „Je to ale se spoluúčastí farnosti ve výši šest milionů korun. Nyní tedy intenzivně pracujeme na tom, abychom ten potřebný obnos sehnali," věří Martin Lanži, že vše klapne.

Ministr Dvořák se zajímal i o snahu dostat broumovskou skupinu na seznam UNESCO. „Pokud bude shoda mezi samosprávou dotčených obcí, farností a benediktiny, tak ministr nabídl podporu. To poselství je v tom, že ministr deklaroval svůj zájem na dění na Broumovsku," dodal broumovský farář, který ministra Dvořáka řadí mezi řadu lidí z diplomatických kruhů, kteří o Broumovsku vědí a snaží se ho podporovat.