Na Městské policii v České Skalici krátce před sedmou hodinou ranní přijali strážnící hlášení, že ve vodním přivaděči se pohybuje srna a srnec. Na místě se zjistilo, že se jedná o dva mladé jeleny, pro něž bylo nepřekonatelným úkolem dostat se po šikmém a hladkém betonovcém břehu zpět na pevnou zem.
Podle paroží mladší z obou jelenů svůj boj o život po příjezdu hasičů evidentně prohrával a tak přítomným myslivcům z MS Ratibořické údolí nezbývalo než ukončit jeho utrpení a dát mu „záraz“.


Silnější šesterák – dle odhadu myslivců asi tříletý – semezitím zmateně pohyboval ve vodním přivaděči, kde k němu z každé strany připlouval jeden nafukovací člun s posádkou hasičů. Ti měli za úkol dostat zvíře mezi sebe, pokusit se mu hodit smyčku lana na parohy a dostat ho ke břehu. To se jim po několika nevydařených pokusech, kdy se jelen ve vodě pohyboval od jednoho břehu k druhému a snažil se najít únik, nakonec povedlo. Vyčerpaný „král lesa“ zbytky sil marně vkládal do snahy vymanit se z lasa a po několika minutách ho hasiči dovedli ke břehu.
Po zjištění rozsahu jeho zranění na spárkách ale myslivcům nezbývalo nic jiného než zvíře utratit.

Úpský přivaděč se stal už osudným desítkám kusů zvěře, která nemá šanci dostat se z vody na břeh

Už desítky zvířecích obětí si vyžádal Úpský přivaděč, který zásobuje vodou z nedaleké Úpy přehradu Rozkoš. Tento 2,34 kilometrů dlouhý kanál lichoběžníkového profilu je na dně a ve spodní části „opevněn“ betonem a jsou to právě betonové břehy, které jsou pro zvěř, jež do přivaděče spadne, nepřekonatelnou překážkou.


Podle slov předsedy MS Ratibořické údolí Eduarda Horkého, který včera musel spolu s dalšími myslivci bezmocně přihlížet smrti dvou jelenů, se během posledních tří let přivaděč stal osudným nejméně 25 kusům zvěře. „To je ovšem zvěř, o které víme,“ upřesnil Eduard Horký, že skutečný počet zvířecích obětí je minimálně jednou takový. Občas totiž myslivcům někdo nahlásí uhynulý kus z Rozkoše, kam je utopená zvěř právě vyplavena z přivaděče. „Většinou se jedná o srnčí, občas černou zvěř. Jelení – jako v tomoto případě – je spíš výjimkou. Za existenci přivaděče je to v případě jelenů třetí případ o kterém víme,“ sdělil nám včera Eduard Horký, a dodal, že jelení zvěř se normálně ve zdejší honitbě nevyskytuje, pouze tudy přechází.


A co je příčinou toho, že zvěř do nebezpečného přivaděče spadne? Samozřejmě, že přímo či nepřímo člověk. Stačí jít na procházku se psem, pustit ho na volno a vyplašená zvěř při útěku může skončit v pasti, ze které není úniku. Tak tomu možná bylo i včera dopoledne v případě dvou mladých jelenů, jejichž světla předčasně vyhasla.