VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VIDEO: Smidarská škola se stala terčem šílence - v šachu držel 19 žáků

Hradec Králové - /FOTOGALERIE/ Simulovaná situace s reálným scénářem prověřila schopnosti hned tří zásahových jednotek z České republiky.

9.9.2009
SDÍLEJ:

Cvičení zásahových jednotek při útoku šílence s rukojmími na ZŠ Smidary.Foto: DENÍK/Jan Jelínek

Je něco málo po půl deváté ráno. Základní školou se najednou ozve ohlušující rána a do budovy vtrhne muž v černé kukle. Všude kolem nastává zmatek a děti pobíhající po chodbách strhávají učitelky k sobě. Snaží se spolu s nimi rychle schovat do učeben. Jedna z devátých tříd má smůlu a stává se rukojmím šílence. Z jeho gest je patrné, že se nebude bát použít násilí, nebo někoho zabít…

Scény jak z akčního filmu se odehrály v úterý v základní škole ve Smidarech na Hradecku. Ta byla místem, kde zásahové jednotky policistů z Hradce Králové, Brna a Plzně nacvičovaly situaci, kdy školu přepadne zhrzený student a hodlá si s učiteli vyřídit staré účty.

„Inspirovali jsme se událostmi, které se odehrály v zahraničí, kupříkladu ve Finsku nebo v Německu. Chtěli jsme si vyzkoušet a nacvičit evakuaci dětí a následné zneškodnění pachatele,“ vysvětlil důvod akce velitel zásahu Martin Debnar.

Přestože o neobvyklém dění vědělo vedení školy, samotní žáci i rodiče, úzkostlivé pocity a strach byly z jejich tváří znát.

„Pro nás to byla nedocenitelná zkušenost. Nyní už víme, kde jsme udělali chybu, a jak bychom měli jednat. Není možné si myslet, že nám takové nebezpečí nehrozí. Je dobré vědět, co dělat,“ říká ředitelka školy Hana Musílková.

Sama se ocitla v roli nejtěžší. Bezmála hodinu, až do příjezdu zásahových jednotek, vyjednávala s únoscem a snažila se získat čas. „Muž, který měl být naším bývalým žákem, byl velmi agresivní a dost vulgární. Požadoval poslat k němu do třídy, kde se zabarikádoval s devatenácti žáky, učitelku, která ho měla nechat před lety propadnout a on tak nemohl dokončit základní školu,“ popisuje situaci Musílková.

Po úmorném boji o čas už došla vetřelci trpělivost a dvě z dětí zranil. V té chvíli však již maskovaní policisté v plné zbroji odváděli skupinky dětí ze školy do jídelny. Okna třídy, kde šílenec držel devatenáct dětí v šachu, měli na mušce ostřelovači. Nakonec po třech hodinách končí bývalý školák v poutech policistů.

Autor: Silvie Špryňarová

9.9.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Martin Jiránek

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Před volbami dali přednost rodině a vstoupili do svazku manželského

Janovičky u Broumova - Vhodit volební lístek do volební urny je úkon, který se neděje každý den.

AKTUALIZUJEME

Volební místnosti se zavřely. ANO jasně drtí své soupeře

Královéhradecký kraj - V pátek a v sobotu mají lidé možnost jasně se vyjádřit k budoucnosti Česka. Od 14 hodin, kdy začaly volby do Poslanecké sněmovny PČR, jsou otevřené volební místnosti a voliči až do sobotního odpoledne mohou rozhodovat, kdo zemi v následujících čtyřech letech povede.

Manželé Doležalovi z Náchoda volili v hlavním městě Švédska

Stockholm, Náchod - Eva a Michal Doležalovi z Náchoda měli cestu do Stockholmu naplánovanou už dlouho před volbami. "Nebyla nám však lhostejná naše budoucnost a pokud chci věřit v demokracii, je nutné, aby byla volební účast co nejvyšší," říká maminka třech dětí.

Svůj hlas hodil do volební urny jen pár vteřin před uzavřením volební místnosti

Božanov - Je krátce před čtrnáctou hodinou a do uzavření volebního okrsku zbývají tři minuty.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení