Tradiční jablečný (v několika variantách), ořechový s jablky, tvarohový malináč, hruškový, skořicový, makovo- švestkový, švestkový s perníkem, s višněmi a tvarohem, ale i kozí dobrota s červenou řepou, šunkovo-sýrový, slaninové potěšení, slaňoch či zelňák – to jsou jen některé z celkem třiceti štrúdlů, s nimiž jejich autoři soutěžili v Černčicích na již tradičním Štrúdlování a moštování. To se letos poprvé odehrálo v prostředí komunitní zahrady U Lánské cesty. „Černčické štrúdlování pořádáme od roku 2017," připomněla Markéta Poláčková, která byla potěšena letošní účastí. „Vloni jich bylo jen osm a letos ještě nejsou ani dvě hodiny a už jich tu máme 22 zaevidovaných štrúdlů."

Novinkou letošního ročníku byla i výstava jablek mezi nimiž byly i plody z takzvaného stoletého, chemicky neošetřovaného sadu Zdeňka Nývlta z Havlovic, který přivezl na ochutnání i mošt a křížaly z těchto jablek.

Exotické ptactvo, bažanti, želvy či kozy zpestřily o víkendu jubilejní 50. ročník Podorlické výstavy králíků, holubů a drůbeže v chovatelském areálu Krčíně.
Návštěvníci 50. Podorlické výstavy viděli nejen stovky králíků, holubů a drůbeže

Sortiment štrúdlů pořadatelé nijak nelimitují. „Necháváme soutěžícím naprosto volnou ruku a jejich fantazii neomezujeme. Jsou tu klasické štrúdly z listového těsta s jablky, ale třeba i zelňáky, které jsou typické pro Maďarsko," říká, že k ochutnání byly výrobky podle receptů napříč Evropou.

Soutěžili všichni - ženy, muži, ale i děti. Sladké či slané dobroty napekli i přespolní, štrúdly dorazily nejen z Náchodska, ale třeba z Lanškrouna nebo z Havlovic. V konkurenci třiceti štrúdlů chutnal absolutně nejvíce sladký makovo-švestkový počin Jaromíry Rychterové z Černčic, která zvítězila potřetí za sebou. „Už jsem prohlásila, že příští rok se nezúčastním," říká s úsměvem, že ctí zásadu „třikrát a dost" a příští rok nechá vyniknout ostatní soutěžící. S makovo-švestkovou náplní už uspěla před dvěma roky při svém prvním vítězství. „Tehdy jsem vyhrála protože v drtivé většině převažovaly jablečné štrúdly. Ten můj byl jinačí a to se lidem asi líbilo," vrací se ke své vítězné premiéře. O rok později představila štrúdl plněný oříšky a čokoládou a opět uspěla. „A protože vlastně vloni všichni hledali ten švestkovo-makový, tak jsem ho letos zopakovala," říká, že žádná extra finta se v jeho pečení neskrývá. „Peču ho úplně stejně jako klasický jablečný. Nevím jestli byl nejlepší nebo jsem vyhrála proto, že jsem ho měla hodně. Upekla jsem tři šišky, takže mohli ochutnat všichni," říká vítězka, která získala suverénně nejvíce hlasů.

Zuzana Smithová přijela do Josefova až z Plzně, aby se v Josefově podělila o to, jak lze použité kapsle do kávovaru a stará trička proměnit na šperk.
VIDEO: Z odpadu cizích lidí tvoří šperky, kávové kapsle mění v módní doplňky

Recept na svůj štrúdl našla na internetu. „Je tak jednoduchý, že ho ani nemůžu prozradit, protože by mě museli diskvalifikovat," dodala s úsměvem, pro nějž měla důvod i proto, že mezi slanými štrúdly nejvíce chutnal šunkovo-sýrový, který upekl její syn Jakub. „Opravdu ho upekl úplně sám," dušuje se, že nebyl důvod, aby mu v kuchyni pomáhala.

„Suší hrozno, loupou ořech bez slitování, všichni chtějí vyhrát sladké utkání,“ končí hymna, kterou před lety složil Tomáš Vlček. Ten spolu se zpěvákem Jaroslavem Červinkou zpestřoval odpoledne písněmi Karla Gotta.