Náchodský cyklocestovatel Martin Adámek letos nevyrazil nikam do zahraničí, ale 1. září se vydal na cestu po mateřské vlasti. Za devatenáct dní strávených v sedle svého bicyklu našlapal 1700 kilometrů, kromě toho však zhlédl mnoho především technických zajímavostí. „Podíval jsme se do Národního dopravního informačního centra v Ostravě. To je místo, kde se sbíhají veškeré dopravní informace a odtud se šíří dál na dálniční panely, do rozhlasu a dalších médií,“ pochlubil se Martin Adámek, který tuto zajímavost navštívil dříve než byla oficiálně představena veřejnosti nebo vládě.

Ještě před oficiálním otevřením spatřil také válečné muzeum v Mostě. „Zde jsem měl možnost vidět, jak se taková výstava připravuje,“ dodává cestovatel. Na své pouti však neopomněl navštívit třeba Kozinův statek u Domažlic nebo rodný dům Mistra Jana Husa.

Martina Adámka nezaskočilo ani nevlídné počasí, které v posledních zářijových dnech panovalo. „Zima mi nebyla, i když je pravda, že v posledním týdnu mé cesty bylo navečer už docela chladno a navíc občas také zapršelo. Vydržet se to ale dalo,“ říká s úsměvem Adámek, který zároveň dodává, že cestování za tmy je někdy mnohem bezpečnější než ve dne. „Na jízdu v noci jsem dost precizně vybaven, takže si myslím, že v noci jsem vidět dokonce lépe než ve dne. Přes den jsem totiž jedna z mnoha barevných skvrn, kdežto v noci jsem spousta osvětlených ploch uprostřed tmy,“ chválí reflexní doplňky na své výbavě Adámek.

Cyklocestovatel nyní vymění své kolo za vysokoškolská skripta, neboť musel už včera opět do školy.