Brány Nového Města nad Metují se už v sobotu otevřou dokořán. Hlavní program na Husově náměstí zahájí v 10.00 hodin děti ze Základní umělecké školy Bedřicha Smetany. Vystoupí dechový orchestr i tanečníci.

O hodinu později začne loutkové pouliční divadlo Anny a Rostislava Novákových. Fanfárová skupina ze ZUŠ Nové Město nad Metují zahraje ve 13:30 hodin, poté bude následovat koncert novoměstské folkové kapely Fukanec.

Pestrý program pro děti i dospělé

Oficiální zahájení akce se chystá ve 14.00 hodin, a to za účasti vedení města a polské delegace města Dusznik Zdrój. V pestrém programu také vystoupí kytaristka a zpěvačka z Polska Natalia Kaniera, break dance předvede taneční skupina Hiro 21. Nebude chybět také cvičení rodičů a dětí, pohádka O kohoutkovi a slepičce či koncert týnišťské dixielandové kapely Black Buřiňos.

Návštěvníky této tradiční velké akce jistě potěší i doprovodný program. Ve 13.00 hodin se zájemci mohou vydat od městského muzea na šest kilometrů dlouhou turistickou vycházku. V 17.30 se v budově základní umělecké školy uskuteční výstava dokumentů ke 100. výročí narození Františka Krahulce. Při této příležitosti začne o půl hodiny později Jarní koncert v kostele Nejsvětější Trojice .

V prostoru před novoměstským zámkem si po celý den bude možné prohlédnout auto a moto veterány z Klubu historických vozidel Metuje. Zámecké trhy nabídnou řemeslné zboží a v Galerii Pod Žebrovkou se uskuteční výstava vláčků. Děti se vydovádí na zábavných atrakcích a všichni si jistě pochutnají na nabízeném občerstvení.

Ukážou, jak ovečky ostříhat do hola

Další z lákavých akcí se bude konat v Ratibořicích. Osvětová akce v rámci celosvětového Dne Země, už 6. Ratibořické ovčácké slavnosti, se uskuteční v sobotu, a to za každého počasí.

Návštěvníci budou moci vidět zástupce několika rozdílných plemen ovcí a koz, chovaných za účelem získávání jejich srsti vlny, ale také jejich mléka, které slouží k výrobě zejména sýrů. „V průběhu dne budou k vidění ukázky pastevectví ovcí, zejména práce s vycvičeným ovčáckým pasteveckým psem, který je úžasně poslušný a reaguje ve velké vzdálenosti na povely pískáním a znamení rukou ovčáka. Kdo ještě neviděl tuto souhru a spolupráci člověka se psem, tak je to velký zážitek," doporučil kastelán ratibořického zámku Ivan Češka.

Podobným zážitkem bude i stříhání oveček, které se po zimě zbaví břímě několika kilogramů husté vlny po celém těle. „Velice zruční střihači jsou schopni během několika málo minut s přesností na vteřiny ostříhat ovečku do hola a ještě oddělit více kvalitní rouno a méně kvalitní zbývající vlnu.," dodal Ivan Češka.

Mimo těchto velice zajímavých ukázek budou moci návštěvníci ochutnat a nakoupit také od „prvovýrobců" regionální produkty v podobě sýrů, ale také masné výrobky, výrobky z vlny, jejichž výrobu bude přímo na místě předvádět několik zručných přadlen.

Dále budou k vidění, ochutnání a k nákupu i další produkty regionálních výrobců na malém tržišti u mlýna a mandlu či i u Panského hostince a u ovčína ratibořického Panského dvora.

Svůj um předvede také kovář. Děti i dospělí předvedou svoji šikovnost v tvůrčích dílnách a různých soutěžích. K tomu je u mlýna přivítá krajánek jistě veselou písničkou, jak to tak v minulých stoletích na mlejně bývalo.

Koláče, buchty, voňavý trdelník, perník, chléb se sádlem a cibulí, se škvarkama nebo „jen" s tvarohem a podmáslím. Tyto dobroty potěší všechny labužníky. Kulinářským zážitkem bude jistě i ovčácký kotlík s chutně připraveným skopovým masem.

Pro dobrou náladu doprovodí celou akci svými dnes již zlidovělými písničkami kapela staropražského typu Klapeto.

V rámci Mezinárodního dne památek a historických sídel můžete také v 10.00 a ve 14.00 hodin absolvovat exkurzi po areálu zámeckého parku s výkladem o jeho revitalizaci. Sraz účastníků a začátek exkurze bude před hlavním vchodem do zámku.

Prohlídka kláštera i spánek v opevnění

Na své si o víkendu přijdou i příznivci historie. První speciálně zaměřené prohlídky chystají v broumovském klášteře. Svatovojtěšské prohlídky se věnují osobnosti sv. Vojtěcha, patronovi klášterního kostela. Můžete se těšit na netradičně pojaté putování, jehož součástí bude luštění tajenky.

Oficiální zahájení muzejní sezony v úseku československého pohraničního opevnění z let 1935 až 1938 nazývaného Uzávěr Chlívce, který se nachází cestou z Červeného Kostelce na Stárkov, se uskuteční od pátku do neděle. Uvidíte historické uniformy a zbraně, výsledky německých pokusů na opevnění nebo boj a překážky v lehkém opevnění. Připraveno je večerní posezení u ohně s osádkou úseku nebo přespání v objektu. (reh)