VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Víkendová porota se vyjádřila k odmítnutí lékařské péče

Náchodsko /VÍKENDOVÁ POROTA/ - Zeptali jsme se, zda je správné, že pacient nyní může v případě vážné nemoci či úrazu odmítnout lékařskou péči

29.4.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační snímek.Foto: Eva Kořínková

Věra Kašíková. VĚRA KAŠÍKOVÁ,
ředitelka Domova důchodců v Polici nad Metují

Rozhodování každého jednotlivce o svém zdraví, pokud nemá onemocnění typu demence, by mělo být v jeho kompetenci. Maličko bych se obávala souhlasu na pět let, protože prvním rozhodnutím, kdy člověk odmítne lékařskou pomoc a pak může názor změnit, bude léčba nákladnější a ne třeba účinná. U lidí s onemocněním demence rozhodování o zdraví bych nedoporučovala, a to z důvodu, že takový člověk již v rozhodování nemá soudný úsudek a ublíží sobě a všem blízkým, kteří ho mají rádi .

Ondřej Daněk.ONDŘEJ DANĚK,
správce zámku v Novém Městě nad Metují

Otázka zdraví je vždy citlivé téma. A léčení každého pacienta vyžaduje vždy individuální přístup. A v tomto individuálním přístupu může mít jiný pohled na ošetření pacient, jinak to může vidět ošetřující lékař a třetím aspektem je starost o léčbu ze strany rodiny pacienta či příbuzných. Z tohoto pohledu mi vyplývá, že stanovovat něco v tomto případě zákonným nařízením není dle mého názoru ideální. Osobně bych tuto možnost nevyužil.

Ludmila Pohanková. LUDMILA POHANKOVÁ,
Ředitelka Střediska volného času Déčko Náchod

Myslím si, že rozhodnout o svém zdraví a životě je základní právo člověka. Zejména, je-li člověk nevyléčitelně nemocný a je přesvědčen, že léčba jen prodlužuje utrpení, považuji za správné, že má nyní jednoznačnou možnost další léčbu odmítnout. Není to euthanasie, která by vedla k okamžitému ukončení života nemocného člověka s pomocí jiné osoby, například lékaře, ale už to dává možnost každému z nás odmítnout léčení, které nepřinese zlepšení kvality života.



Daniel Denygr.DANIEL DENYGR,
ředitel o.p.s. Branka, Náchod

Jedná se o složitou etickou otázku. Svéprávný člověk by měl mít možnost o sobě a svém osudu rozhodovat, ale v některých situacích (zdravotní nebo psychický stav) nemusí být schopen uvažovat reálně. Nikdo ale dopředu neví, jak by v konkrétní situaci reagoval on sám. Nedokáži si představit tuto konkrétní situaci u sebe. 

Autor: Redakce

29.4.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Před šesti lety zemřel na Hrádečku Václav Havel
19

Před šesti lety zemřel na Hrádečku Václav Havel

Stavba dálnice D11 u Hradce Králové.

Dostavbu D11 blokují Děti Země

OBRAZEM: Právě jsme se narodili

Náchodsko - Vítáme nová miminka na Náchodsku. Podívejte se na fotogalerii novorozenců, kteří v přišli na svět v náchodské porodnici v prosinci roku 2017. Šťastným rodičům gratulujeme.

Formanova zdravice po 50 letech a heroinoví Makedonci: nejlepší videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 16. až 17. prosince 2017.

Vaše přání může zaznít v chrámu ve Vídni

Ve vídeňské katedrále svatého Štěpána, jejíž kořeny sahají až do 12. století, je umístěna dřevěná schránka, do níž příchozí mohou vhodit své napsané přání či prosbu, a to v jakémkoliv světovém jazyce.

Konec ledna bude patřit nadějím

Náchod - Fotbalový oddíl FK Náchod pořádá v házenkářské hale na Hamrech na sklonku ledna několik mládežnických turnajů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT