Soutěž, do které se mohly přihlásit všechny obce v regionu, které mají maximálně 6300 obyvatel, vyhlašuje každoročně ministerstvo pro místní rozvoj společně se Spolkem pro obnovu venkova, Svazem měst a obcí a ministerstvem zemědělství.
Z komise měli smíšené pocity
„Vítězství pro nás bylo opravdu velkým překvapením. Když u nás byla hodnotící komise, zdálo se nám, že až tak moc spokojená není,“ řekl Deníku místostarosta Vladimír Říha.
Komise měla totiž výhrady například k úpravě zeleně v Novém Hrádku. „Tvrdili nám, že by tu měly být spíš listnaté stromy než jehličnaté, anebo že bychom měli současnou nízkou vegetaci u kina nahradit vegetací vyšší,“ prozradil Říha. „Proto jsme si mysleli, že se v soutěži nijak dobře neumístíme,“ dodal.
O to radostnější jsou reakce místních lidí na vítězství. „Mám z toho radost. Myslím, že nám patří prvenství plným právem. Všichni vynakládají obrovské úsilí na to, aby to tu bylo krásné, zejména vedení obce,“ uvedla kuchařka restaurace Petra Vaculíková.Její slova potvrzuje i školák Honzík Přibyl. „Udržujeme obec čistou, ve škole se učíme třídit odpad. Žiji v Novém Hrádku odmalička a nikdy bych se odtud nechtěl odstěhovat,“ svěřil se
jedenáctiletý hoch.
Do soutěže se hlásí každý rok
Nový Hrádek se hlásí do soutěže pravidelně, a to od roku 2006. Pouze jednou vynechal. „Tehdy, když jsme se vrátili k původnímu označení městys, bylo zrovna zakázáno, aby se hlásily i městyse,“ vysvětlil místostarosta.
Jak se Novohrádečtí na soutěž připravovali? „Nijak. Připravovat se snad ani nelze. Akorát je možné zamést před úřadem či posíct některé travnaté plochy… Obec se musí udržovat pořád,“ zakončil Vladimír Říha.