Naposledy takhle metelilo na začátku roku 2017 a posledních sedm let byl relativní klid. Až do noci z pátka na sobotu. „Volali mi v sobotu kolem půl třetí ráno, že tam jsou zapadlá a zafoukaná tři auta, tak jsem vyrazil je vytahat a pak už jsem jen jezdil tam a zpátky mezi křižovatkami v Martínkovicích a v Božanově," popisuje Radek Žoček souboj s tunami navátého sněhu. Ten hnal silný vítr od Broumovských stěn a na jednom úseku se prašan usazoval na komunikaci. „V Božanově byl zrovna v pátek hasičský bál, tak tam zůstali viset lidi, co se z něj vraceli," upřesnil.

Cesta do Božanova se změnila v adrenalinovou jízdu i pro rozvozce denního tisku. Silný nárazový vítr se postaral o sněhové jazyky a ženoucí se sníh chvílemi znemožňoval vidění byť jen na sebekratší vzdálenost. „Jel jsem od Martínkovic nějak před šestou hodinou a podle toho jak foukalo, tak jsem tušil, že to nebude úplně sranda. Vítr sílil, sněhu bylo čím dál víc a chvílemi jsem vůbec nic neviděl a jel v podstatě po paměti mezi stromy. Věděl jsem, že kdybych se zastavil, tak se už těžko rozjedu. Naštěstí to dopadlo dobře," popsal Deníku doručovatel cestu v metelici.

18 borců se v Adršpachu utkalo o titul Dřevorubec roku 2024.
VIDEO: Kmenem trefil přesně kolík. Zručnost při kácení určila Dřevorubce roku

Radek Žoček si také všiml, že foukalo jen mezi Martínkovicemi a Božanovem. „Na cestě mezi Martínkovicemi a Božanovem byl docela klid," překvapilo ho chování větru. Při pendlování s radlicí mezi hlavními křižovatkami v obou obcích ta hodinu pět otáček. „Když se počasí trochu uklidnilo, tak jsem vzal nakladač a ten vyhrnutý sníh jsem rozhrnul dál od krajnice, aby v případě dalšího foukání a chumelení to bylo kam vyhrnovat," popisuje jak vznikly okolo silnice místy až třímetrové sněhové hory.

Naposled byl Božanov odříznut od vnitrozemí na přelomu ledna a února 2010, kdy se obec dostala do zajetí mrazu a sněhu. Nejprve se Božanovští probouzeli do nelítostně mrazivých dnů, kdy teplota nad ránem klesala až téměř k –30˚C. Další den noční silný vítr s sebou přinesl i sněžení a jediná přístupová komunikace spojující Božanov s Broumovem se stala neprůjezdnou. Starosta Karel Rejchrt tehdy působil jako provizorní „motospojka“ a obecním terénním Nissanem vozil obyvatele obce mezi Broumovem a Božanovem.