Jako každý normální den Ladislav Oubrecht z Vernéřovic vypouštěl ve čtvrt na šest své stádečko na pastvu s pocitem, že mu nic nechybí. A netrvalo dlouho a musel zažít pohled, který by nikomu nepřál. „Chvilku po sedmé mi volal soused, že tam mám mrtvého berana. Jenže to jsme ještě ani jeden nevěděli, že ho mají na svědomí vlci. Až když jsem tam přijel za světla, tak jsem viděl tu spoušť – jedna ovce i přes otevřené břicho a prokousnuté žebra ještě žila, jehnička Sonička s roztrženým krkem sotva dýchala, velký černý beran prokousnuté hrdlo a koza Kačenka, která byla mou pýchou najednou nebyla. Podle známek zápasu ji trhali vlci zaživa, “ popisuje obraz zkázy. „Ve dne, v noci, 365 dní v roce k tomu chodíte, staráte se a přijde jedna blba hodina a vše je pryč. Hrůza děs - byla to moje druhá rodina…,“ třásl se hlas mladému chovateli.

Ilustrační fotografie.
Výlovy rybníků nesou podzim. Kam zajít?

To, že vlčí útok přišel den poté, kdy se chovatelé domáhají u soudu práva na ochranu proti nim, je samozřejmě náhoda. Nebo není? „Nestalo se to poprvé. Když jsme byli vloni u soudu s panem Šefcem, tak jsme se v noci vrátili domů a do rána přišel o deset ovcí. Oni to snad cítí, že se okolo nich něco děje a hned jdou vyhrožovat,“ říká s trochou nadsázky starosta Vernéřovic Tomáš Havrlant, který je hlavním iniciátorem požadavku na změnu platné právní úpravy zákona o ochraně přírody a krajiny tak, aby existovala legální možnost přímé obrany před škodami způsobenými vlkem.

Samotné soudní přelíčení, jehož snahou je vytyčit vlkům mantinely, bylo podle Tomáše Havrlanta v podstatě formální. Soudkyně Eva Ištvánková ale potvrdila původní verdikt, podle nějž soud nemůže úkolovat stát, aby změnil zákony. Podle názoru Tomáše Havrlanta nebyla soudkyně připravena učinit nějaké zásadní rozhodnutí, nereflektovala připomínku Nejvyššího soudu, že mají žalobci právo na proces, a z formálních důvodů celou záležitost posunula dále „Jsem dost zklamaný z toho, že soud nemá odvahu učinit rozhodnutí. Uvidíme jaké bude písemné vyhotovení rozsudku, ale jsme připraveni se opět odvolávat. Byl bych nejradši, kdybychom se mohli odvolat k Ústavnímu soudu, protože ten může státu doporučit změnu zákona,“ přál by si Tomáš Havrlant, který před soudem dostal prostor mluvit zhruba na půl minuty. „ Veškeré státy v okolí už přistoupily k určité regulaci. "Desátého října 2019 bylo vyneseno usnesení Soudního dvoru Evropské unie, které potvrzuje možnost omezovat vlčí populaci. Jsme jediný stát, který striktně trvá na tom, že tu vlci budou v neomezeném množství na celé ploše území," dodal Tomáš Havrlant.

Vyhlídku Na balvanech nechalo na úpatí Broumovských stěn postavit Honební společenstvo Martínkovice.
Vyhlídka Na balvanech možná poslouží i jako azyl extrémním cyklistům

Jiří Řezník