Lidé v devítitisícovém městě od začátku letošního roku zaplatí za metr krychlový dodané a odvedené vody o dvě koruny méně celkem tedy 60 korun s daní z přidané hodnoty za metr krychlový vody. Oproti loňskému roku tak došlo ke snížení ceny o dvě koruny. Původně kalkulovaná cena na letošní rok přitom činila 65 korun.

Důvodem je změna výše ceny stočného pro rok 2015, která činí 33 korun s daní z přidané hodnoty. Původně kalkulovaná cena přitom byla 38 korun s daní. Vliv na pokles ceny stočného měla úprava finančních parametrů státní dotace na výstavbu kanalizace v místních částech Bohdašín a Olešnice.

„Městu Červený Kostelec se podařilo zajistit úpravu parametrů finanční analýzy pro dotované stavby kanalizace Olešnice a kanalizace Bohdašín. Město obdrželo od Státního fondu životního prostředí kladné stanovisko k žádosti se stanovením podmínek pro výši stočného na roky 2015 až 2024. Ještě před Vánoci byla proto svolaná mimořádná dozorčí rada společnosti Voda Červený Kostelec a podmínky byly projednány na mimořádném jednání rady města," uvedl Antonín Šlechta, jednatel společnosti Voda Červený Kostelec.

Společnost Voda Červený Kostelec zásobuje životně důležitou tekutinou okolo deseti tisíc lidí v Červeném Kostelci a čtyřech okolních obcích. Roční výnosy firmy s patnácti zaměstnanci se pohybují nad dvaceti miliony korun. Firma patří městu Červený Kostelec, jehož vodovody a kanalizace provozuje.

Investice do infrastruktury provádí město. Výstavba kanalizace v Olešnici za 42 milionů korun je hotová od roku 2012. V Bohdašíně bude kanalizace za asi deset milionů korun dokončena letos.

V porovnání s cenami vodáren v řadě měst Královéhradeckého kraje je cena v Červeném Kostelci podprůměrná. Vodné a stočné většině domácností na Náchodsku letos mírně podražilo. Největší dodavatel vody společnost Vodovody a kanalizace (VAK) Náchod, která zásobuje přes 77 tisíc obyvatel okresu, od ledna účtuje za vodné a stočné dohromady 62,94 korun za metr krychlový vody bez daně z přidané hodnoty (DPH), s DPH to bude 72,38 korun. Vodárny Náchod tak zdražily o 1,9 procenta.

Například v České Skalici, kde provozuje vodovody samo město, radní odsouhlasili cenu vodného a stočného od ledna za vodné ve výši 25,20 korun bez DPH, s DPH 28,98 korun, a stočné ve výši 29 korun bez DPH, s daní pak 33,35 korun. Vodné a stočné činí celkem 54,20 bez daně a 62,33 korun s daní.

Třeba v Hradci Králové a okolí lidé platí 93,84 koruny za metr krychlový vody. Cena zde od ledna stoupla o 2,9 procenta. V Trutnově cena vzrostla o 9,3 procenta na 69,61 koruny a na Rychnovsku o 1,4 procenta na 81 korun. Na Jičínsku zůstala třetí rok po sobě cena 78,95 koruny za metr krychlový vody.

Průměrná cena vody v celé České republice v roce 2014 byla 77,43 korun za metr krychlový. Od 1. ledna většina vodáren zdražila o zhruba tři procenta.