VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Voda k nekoupání na Rozkoši je problém. Občany trápí i stav chodníků

Česká Skalice - Seriál Deníku před říjnovými komunálními volbami pokračuje. Co pálí obyvatele České Skalice? Co se musí řešit?

25.9.2014
SDÍLEJ:

Přehradní nádrž Rozkoš. Ilustrační snímek.Foto: DENÍK/ Regina Hellová

Ty časy, když centrem města každý den projížděly tisíce automobilů, které ohrožovaly chodce, otravovaly hlukem i otřesy a znečišťovaly životní prostředí, jsou naštěstí pryč. Po dlouhých pozemkových tahanicích a protestech obyvatel na přechodech pro chodce, se podařilo zprovoznit silniční obchvat města. Tím byl vyřešen jeden z nejpalčivějších problémů v novodobé historii České Skalice. Dalším neuralgickým bodem byl žalostný stav hospodářských budov v Ratibořicích, které nakonec získaly nové střechy a byly zakonzervovány. A co trápí město v současné době?

Lídry trápí špatná voda v Rozkoši

Zatímco lídři politických stran a sdružení, kteří usilují v blížících se komunálních volbách zvítězit a zasednout do starostenského křesla, se vzácně shodují, že je to neúnosný stav vody přehradní nádrže Rozkoš v místním autokempu (ATC), obyvatelé spíše trápí stav chodníků a prostor parčíku kolem kašny na Husově náměstí. „Je to ostudné," řekla nám maminka, která s poskakujícím kočárkem přecházela přes zcela zdevastovanou dlažbu tvořenou rozpadajícími se kameny. „Nechápu, proč už se s tím dávno něco neudělalo," dodala.

Obyvatelům se nelíbí chodníky

Chodníky ve městě také nejsou jeho výkladní skříní, a to nejen v jeho centru. Prohlubně v kostkách, díry a nerovnosti stěžují chůzi a koneckonců také jízdu s kočárky či na invalidním vozíku. „Jsem rád, že se ve městě vyřešil obchvat a kanalizace, ale nyní, když žádný extrémní problém není, je třeba se zaměřit na menší věci. Stav chodníků k nim nepochybně patří. Myslím si, že by si zdejší radnice měla také posvítit na různé nonstopy a opilce, kteří hlukem otravují v noci spící občany," rozohnil se muž v penzijním věku, který ale za žádnou cenu nechtěl být jmenován.

To, co tíží lídry nejvíce, tedy voda na Rozkoši nevhodná ke koupání, zase tak příliš netíží obyvatele města, i když jim to samozřejmě také vadí. „Už jsem tam nebyla dva roky, protože vím, že je voda špatná. Nějaká stavba bazénu nic neřeší, protože je příliš nákladná. Přijde mi absurdní koupat se v bazénu, když hned vedle leží přehrada. Vůbec se nedivím, že do kempu jezdí rok co rok méně turistů," upozornila Alena P.

Občanům chybí cyklostezky

Dalšími problémy, na něž občané poukazují, je silnice vedoucí z města do Zlíče. Není tam totiž žádný chodník, ani cyklostezka, které by oddělily chodce nebo cyklisty od poměrně dopravně zatížené komunikace. Na už uvedený špatný stav povrchu Husova náměstí téměř unisono s voliči upozorňují i lídři. Teprve čas ukáže, zda případný vítěz voleb a starosta bude nakloněn svým proklamacím o revitalizaci centrálního prostoru města.

HYNEK ŠNAJDAR

Zeptali jsme se kandidátů na starostu České Skalice:

1. Jak byste řešili problém s nevhodnou vodou v Rozkoši?
2. Vidíte ve městě ještě další palčivý problém?

TOMÁŠ HUBKA
ODS a nezávislí kandidáti
Česká Skalice
1. Jako případný starosta budu prosazovat vytvoření přírodního biotopu s vodními rostlinami, což představuje tři velká koupací jezírka. Je to cesta, jak dostat turisty do kempu i do města.

2. Další problém souvisí také s přehradou. Tato turisticky atraktivní lokalita by si zasloužila cyklostezku kolem Rozkoše, která tam chybí. Budu tedy prosazovat její vybudování. Samozřejmě je nutné také revitalizovat Husovo náměstí a dokončit opravu škol.

PETR FEJFAR
Vzhůru Skalice
Česká Skalice
1. Vybudování koupacích jezírek a cyklostezky může areálu ATC pomoci, ale dlouhodobě ho nezachrání. Proto prosazuji nové zaměření celého areálu: Více prostoru pro sport, kulturu, regionální výstavy, akce a otevření ATC veřejnosti.

2. Do zdravého základu je potřeba investovat uvážlivě, dle plánů a priorit. Než začneme opravovat chodník, tak musíme vědět co je pod ním a opravit to, co není vidět. Každý dům se staví „od základů".

MARTIN STANĚK
Sdružení nezávislých
Česká Skalice
1. Z pohledu koupání, se nejlépe jeví koupací jezírka. Nejsou tak nákladná a jsou ohleduplná k životnímu prostředí. Budoucnost kempu, je zároveň spojena s cyklostezkou kolem Rozkoše, která přinese další příležitosti rozvoje.

2. Všichni víme, že nás trápí centrum města. Revitalizace náměstí je nevyhnutelná. Je nutné opravit chodníky, vrátit do kašny vodu, zlepšit úklid a regulovat parkování. Závažným problémem nejenom centra jsou také herny.

KATEŘINA KOZÁKOVÁ
Pro město
Česká Skalice
1. Návrh na vybudování biotopů v ATC Rozkoš na stávající travnaté ploše, považuji za vhodné řešení. Umístění tohoto koupaliště s přírodním systémem filtrace, by mělo být přímo v zátoce (dnešní molo a tobogán). Při využití zátoky můžeme travnatou plochu ponechat k rekreačním účelům.

2. Město by mělo více využívat dotací. Ať už se jedná o revitalizaci náměstí, muzea Boženy Němcové nebo obnovu žalostného stavu chodníků a komunikací.

JIŘÍ ZVÁRA
KSČM
Česká Skalice
1. Problém vhodné vody ke koupání v ATC Rozkoš by bylo možné řešit buď ve spolupráci s Povodím Labe, to znamená odbagrováním naplavenin. To je ale poměrně nákladné a zřejmě by to problém vyřešilo jen částečně. Je tu ještě jedno řešení, na němž se pracuje, a které podporuji, a to je vybudování koupacího jezírka biotopu.

2. Problémů ve městě je víc. V prvé řadě bych se zasadil o lepší spolupráci s podnikateli a firmami v České Skalici.

JIŘÍ HRABÍK
Otevřená radnice s Úsvitem
Česká Skalice
1. Vyčištění přehrady je nereálné. Přírodní koupací jezírka jsou moderní i funkční a jako člověk z oboru je podporuji. Jsem ale přesvědčen, že tento „samočistící" systém není schopen pojmout takové množství koupajících se lidí. Nejlepším řešením je vybudování klasického plaveckého bazénu v areálu kempu.

2. Ve městě mě nejvíce trápí stav veřejné zeleně, k ní je třeba přistoupit s větší odborností. Například parčík na náměstí potřebuje urychlené řešení.

Autor: Redakce

25.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Počítání volebních hlasů.

V hradeckém kraji vystavili voliči účet i architektům krajské koalice

Soňa Marková

Těším se na to, co mi život přinese nového, říká Soňa Marková

Triumf ANO, debakl levice, Bělobrádek uhájil křeslo o 173 hlasů

Královéhradecký kraj - Volby do Poslanecké sněmovny na území Královéhradeckého kraje de facto kopírovaly výsledek v celé České republice. Drtivým způsobem vyhrálo hnutí ANO, těžkou porážku utržily levicové strany.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr královéhradecké krajské kandidátky ČSSD Jan Birke svůj post poslance obhájil, ale po skončení voleb a sečtení hlasů bylo vidět, že k radosti má daleko.

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Hradec Králové /ROZHOVOR/ - Lídr Pirátů v královéhradeckém kraji Martin Jiránek (39) není v politice nováčkem. Působí jako trutnovský zastupitel i jako zastupitel Královéhradeckého kraje. Nově však zasedne také ve sněmovně, kam se s Piráty probojoval v právě skončených volbách.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení