„Laboratorním rozborem vzorků vody bylo prokázáno překročení I. stupně limitních hodnot v ukazateli chlorofylu i sinic,“ uvádí Monika Todtová z KHS Královéhradeckého kraje. KHS proto upozorňuje na mírně zvýšenou pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů po koupání. Zhoršenou kvalitu vody má i přírodní koupaliště v rekreační oblasti Dolce u Trutnova. 
„U některých vnímavých jedinců by se již mohly vyskytnout zdravotní potíže. Proto se po koupání doporučuje osprchovat čistou vodou,“ dodává Todtová.

LONI VODA ZAČALA KVÉST O MĚSÍC DŘÍVE
Voda v autocampingu Rozkoš se do zhoršené kvality dostala o necelý měsíc později než v loňském roce a v půlce srpna vydaly hygienici kvůli masovému výskytu sinic vodního květu definitivní zákaz koupání.

Kvalita vody v Rozkoši je letitým problémem. Aby se podmínky v přírodním koupališti zlepšily, je nutné omezit přítomnost fosforu, který se do přehrady dostává z Rovenského a Šonovského potoka a významně zvyšuje riziko výskytu sinic a zelených řas. Zmíněné přítoky odvádějí odpadní vody z přilehlých obcí.

KOUPÁNÍ BY ZLEPŠILY BIOTOPOVÁ JEZÍRKA
Řešení situace dlouhodobě hledá i českoskalická radnice. A zdá se, že více než roční hledání vhodné firmy, která v areálu vybuduje koupací jezírka. „Proběhlo výběrové řízení, z něhož vzešel potencionální dodavatel, jenž by měl vystavět přírodní biotopy,“ zmínil včera českoskalický místostarosta Tomáš Hubka. „Zatím ale o tom není rozhodnuto. Pokud vše dopadne dobře, tak by v příštím roce mohlo být nová možnost koupání dokončena,“ věří Hubka.

Další místa v kraji zatím naštěstí problémy s kvalitou vody nemají. Na Jičínsku je situace v monitorovaných místech ke koupání zatím bez problémů. „Jezdíme na různá místní koupaliště, nejčastěji na Dachova, voda je zatím všude dobrá,“ míní Zdena Moravcová z Hořic.

Její slova potvrzují informace o stavu vody na přírodních koupalištích, které poskytuje Krajská hygienická stanice v Hradec Králové. V současné době se sinice nevyskytují v nádrži na Pecce, v Sobotce, na koupališti Dachova či Třebnouševsi. Podle hygieniků je zde voda vhodná ke koupání. Také v Jinolicích se můžete smočit bez omezení, i když průhlednost vody pod jeden metr je zde již snížená. 

Také na Trutnovsku další vodní nádrže, které hygienici zkoumají, tedy v Sejfech a na koupališti ve Dvoře Králové, Trutnově a v Dolní Kalné, jsou vhodné ke koupání a nebylo v nich zjištěno nic závadného.