VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Voda z kohoutků už je prý nezávadná. Čistí ji kolony

Červený Kostelec - Po zjištění nežádoucích látek v pitné vodě, jako jsou chlorované uhlovodíky, byla v roce 2012 instalována v lokalitě na Chrbech první modernizovaná takzvaná stripovací kolona. Jejím úkolem bylo nežádoucí látky z pitné vody odstranit. Na základě výsledků, které ukázaly, že hodnoty nebezpečných látek jsou po vyčištění nízké, rozhodlo zastupitelstvo ve zkvalitňování pitné vody dále pokračovat.

29.1.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/J. Jelínek

V loňském roce se tak město pustilo do instalace dalších dvou kolon, které byly osazeny na vrtech V poli a na Staré vodárně. Výroba dvou nových stripovacích kolon stála město tři a čtvrt milionu korun a instalace byla dokončena v závěru loňského roku. Po spuštění do zkušebního provozu byly u jedné z kolon zjištěny technické problémy, které musela dodavatelská firma odstranit.

Kolony zajišťují nezávadnou vodu

„Závada byla v tom, že to nasávalo vodu tam, kde nemělo. Firma tam proto nainstalovala jiné rozstřiky a nyní už by vše mělo být plně funkční. Současně se odebraly vzorky vody, které byly odeslány na rozbor. Výsledky ještě nemáme, ale po zkušenostech z dalších zařízení věříme, že vše už by mělo být v pořádku. Vždy se ale odebírají alespoň tři vzorky, aby výsledek nebyl zavádějící. Na instalovaných kolonách nebyly nalezeny žádné stopové prvky a u této třetí se tedy uvidí, až budou známé výsledky," uvedl starosta Petr Mědílek.

Podle něj se tato velmi sledovaná investiční akce zcela jistě městu vyplatila a obyvatelé tak mají zajištěn dostatek kvalitní pitné vody.

K posílení je připraven nový vrt

Pro případné posílení zdroje vody, kdyby se něco stalo, byl v loňském roce proveden nový vrt ve Lhotě, který je v současné době zakonzervován a připraven k použití.

„V záloze máme připravený nový vrt, kde je známo, že kvalita vody je výborná, bez jakýchkoliv příměsí. Tento vrt je schopen dodávat čtyři litry za vteřinu. V současné době se ale nebude využívat. Důvodem je, že napojení by obnášelo další finanční prostředky a současný zdroj vody je dostatečný. Pokud budou všechny kolony poskytovat dosavadní kvalitu vody, je zbytečné zdroj posilovat. Pitná voda splňuje veškeré normy a s parametry jsme na tom dokonce lépe, než jsme čekali, zhruba asi osmdesát procent pod stanovenými normami. Prozatím jsme od obyvatel žádné stížnosti nezaznamenali," doplnil Petr Mědílek.

O tom, že je voda z vodovodu nezávadná, jsou přesvědčeni i občané města, kterých jsme se mohli dotázat. Bez obav prý vodu používají jak pro přípravu pokrmů, tak i k pití.

„Vodu z vodovodu používám stále a bez obav. Normálně ji používám jak na vaření, tak se jí i v klidu napiji. Podle mého názoru to je jen lobby a někdo se na problému s vodou chtěl zviditelnit," míní Václava Štěpánová. O kvalitě pitné vody nepřemýšlí ani Alena Klikarová a běžně ji používá. „Kdybych měla přestat používat vše, o čem se říká, že je závadné, tak nevím co bychom jedli a pili. Je toho plná televize i noviny. Jednou je něco zdravé, po čase zase závadné, tak je lepší o tom nepřemýšlet," dodala Klikarová.

Vodu běžně pijí i malé děti

Vodu běžně používají i rodiny s malými dětmi. „Z pitné vody obavy nemáme a normálně se u nás používá do jídla i na pití. Pijí ji i naše dětí a žádné problémy nemáme. Vím, že se po městě o kvalitě něco povídalo, ale když jsme ji pili do té doby, tak by asi bylo zbytečné přestat. Navíc balená voda je dost drahá a myslím, že ani tam kvalita asi není vždy zajištěná," svěřila se Monika Poláková.

Jak fungují stripovací kolony na vodu?Metoda stripovací kolony využívá možnosti převést znečišťující látky do vzdušné fáze a zachytit je na regenerovatelný sorbent. Dekontaminační stanice zachytí a odstraní z vody chlorované, lehké a střední uhlovodíky. Tato technologie odstraňuje s vysokou účinností uvedené znečištění. Celé zařízení je vždy konstruováno podle konkrétních požadavků dané lokality. Kontaminovaná voda je čerpaná do vhodně sestavené stripovací kolony. Znečišťující látka přechází do vzdušniny a je sorbována na filtru. Po odstranění uvedených kontaminantů splňuje voda v těchto ukazatelích normu pitné vody.

Autor: Jiří Mach

29.1.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sobotka - Náchod B

Ve šlágru kola slavila úspěch kostelecká taktika

Počítání volebních hlasů.

V hradeckém kraji vystavili voliči účet i architektům krajské koalice

Těším se na to, co mi život přinese nového, říká Soňa Marková

Náchod - “Výsledky voleb jsou pro mě osobně a hlavně pro KSČM velkým zklamáním. Nečekali jsme, že se hlasy přesunou tak významně ke stranám, které jsou spíše populistické. Ale voliči rozhodli,” říká poslankyně za KSČM Soňa Marková.

Triumf ANO, debakl levice, Bělobrádek uhájil křeslo o 173 hlasů

Královéhradecký kraj - Volby do Poslanecké sněmovny na území Královéhradeckého kraje de facto kopírovaly výsledek v celé České republice. Drtivým způsobem vyhrálo hnutí ANO, těžkou porážku utržily levicové strany.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr královéhradecké krajské kandidátky ČSSD Jan Birke svůj post poslance obhájil, ale po skončení voleb a sečtení hlasů bylo vidět, že k radosti má daleko.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení