Když v letní sezoně vodní záchranáři na osmé nejrozlehlejší přehradní nádrži v zemi odpočívají při službě, příliš klidu si neužijí. Pronajatá budova v tamním autokempu s kapacitou téměř čtyři tisíce lidí totiž sousedí s letním kinem.

„Je spojená s plátnem a reproduktory jsou přidělané na její zdi. Těch filmů, které jsme slyšeli, nikdo v životě neviděl. Když je dvojprogram a kino hraje do půl jedné v noci, není možné usnout,“ uvedl šéf náchodské vodní záchranky Vratislav Vrábel před představováním výhod nové základny, kterou budou mít její členové k dispozici od příští sezony. Nyní si musejí vystačit se dvěma místnostmi v patře a ošetřovnou v přízemí.

Na Rozkoši se převrátil člun se dvěma muži, pomoci se dočkali včas.
FOTO: Na Rozkoši se převrátil člun se dvěma muži, pomoci se dočkali včas

Zázemí pro záchranáře tam je nevyhovující. „Nemáme místo pro uskladnění zdravotnického materiálu, kolegové odpočívají na palandách jako na vojně,“ povzdechl si Vrábel, který současně potvrdil informaci, že dostali vydané stavební povolení a zřejmě v příštím týdnu vyhlásí výběrové řízení na dodavatelskou firmu. Stavět chtějí do konce roku, příští sezonu snad prý budou v novém.

Vyšší komfort a blíž k vodě

Přízemní objekt nové základny bude stát několik desítek metrů od té současné blíže k vodě i ke kempu. Náklady na stavbu přesáhnou 3 miliony korun. Peníze poplynou z dotace ministerstva vnitra, která byla přidělena Vodní záchranné službě České republiky, která bude investorem stavby. Důstojné zázemí zlepší podmínky pro ošetřování zraněných i pro záchranáře.

„Každopádně se pro ně výrazně zvýší komfort. Všechno bude na jednom místě. Teď máme věci uskladněné i v Jaroměři a Náchodě. Lepší bude i dostupnost pro rekreanty, protože budeme sloužit v plném počtu, budeme mít blíž k nim i k vodě. Jsou stanice, které jsou rovněž v pronájmu, kde se záchranáři dostávají k vodě přes celý kemp, což zásahy zdržuje. To je určitě přínos,“ upřesnil Vrábel.

Vodní záchranná služba Náchod v sezoně zasahuje 24 hodin denně nejen na vodě, kam vyrážejí motorové čluny z blízkého mola, ale velkou část její činnosti tvoří i ošetřování zraněných rekreantů nebo výjezdy na pomoc lidem v širokém okolí. Často například se srdečními problémy. Je součástí integrovaného záchranného systému (IZS), takže při akcích úzce spolupracují s operačním střediskem hasičů a zdravotnickou záchrannou službou.

Smyslem prověřovacího cvičení je ověření akceschopnosti jednotek požární ochrany a dalších složek integrovaného záchranného systému.
Čtyřčlenná posádka v panice opustila člun. Na Rozkoši cvičili záchranáři

Vodní záchranáři se podílejí i na dohledu při sportovních a kulturních akcích a kromě jiného pořádají i velké cvičení Rozkoš Rescue. Při něm jsou v systému stanovišť simulovány konkrétní události vyžadující zásah záchranářů. „Letos jsme zařadili i inscenovanou dopravní nehodu, při které se střetla vojenská kolona s osobními automobily. Na tomto stanovišti se role figurantů ujali i příslušníci aktivních záloh armády. Díky figurantům a použité výstroji i technice působí všechna stanoviště velmi reálně,“ vysvětlila Milena Vrábelová, která cvičení organizuje od prvních ročníků.

Često jde o vteřiny

Ten letošní byl dvacátý a nedávno se ho u České Skalice zúčastnilo více než 50 týmů záchranářů z celé republiky i ze Slovenska. Akci přijel podpořit i krajský hejtman Martin Červíček, který podle svých slov práci vodní záchranky na Rozkoši se zájmem sleduje.

„Při záchraně lidských životů jde často o vteřiny a správně poskytnutou pomoc. Proto si zaslouží všichni, kteří nasazují své zdraví a životy, aby měli pro svou přípravu adekvátní podmínky, vybavení a možnost své dovednosti neustále zdokonalovat," uvedl Červíček.

Výsadkáři 43. výsadkového pluku Armády ČR z Chrudimi nad "východočeským mořem" nacvičovali přistání ve vodě, čehož využili složky Integrovaného záchranného systému (IZS), kterým paragáni posloužili jako figuranti při záchranné akci.
Vojenský výsadek nad Rozkoší: 150 paragánů vyzvedli z vody záchranáři

Stavba nové základny vodní záchranky by měla po přípravných fázích vyrůst mimořádně rychle, což umožní modulový systém složený z buněk o rozměrech tři krát šest metrů.

Půjde vlastně o stavebnici, která bude po vybudování inženýrských sítí a základů postavená v řádu dní. „Stanice by samozřejmě mohla být ještě větší a mohla by mít i velkorysejší zázemí. Byli jsme limitovaní penězi, takže jde o určitý kompromis, ale nám bude vyhovovat,“ konstatoval Vratislav Vrábel.