Všechna voda z okolních kopců natekla do rybníku. Ten však už nestačil takové množství pobrat a výpustí se nadbytečné množství vody valilo do údolí. V cestě ovšem stály rodinné domky. U dvou z nich zatopila sklepy a u jednoho se dostala do celého přízemí, kde zaplavila obytné místnosti.

„Postižení lidé jsou opravdu chudáci. Při velké vodě 10. června, kdy přetekla hráz rybníka, to odnesli také. Domky už měli vysušené a v obytných místnostech se chystali dělat nové podlahy. Teď můžou místo oprav bytů začít znovu vysoušet," uvedla starostka obce Jitka Slezáková.

S velkou vodou od ranních hodin bojovali hasiči z celého okolí. Sjely se sem na pomoc nejen místní, ale i jednotky dobrovolných hasičů z Českého Meziříčí, Jaroměře města, Starého Plesu a Jezbin. Snažili se vodu odčerpat nejen z domků, ale i z rybníka, aby tak snížili jeho hladinu. Stále přibývající vodu se podařilo z postižených domků odčerpat až po poledni. V rybníku se pak také vytvořila rezerva pro případný přísun další dešťové vody.

Bylo to jako boj s větrnými mlýny

„Čerpání je jako boj s větrnými mlýny. I když na místě pracovalo několik čerpadel, tak voda neustále přitékala. Kritická situace se ale podařila stabilizovat a nyní jsou v pohotovosti pouze místní dobrovolní hasiči. Ti neustále sledují stav vody v rybníku a jsou připraveni kdykoliv začít znovu vodu odčerpávat. Škoda vznikla pouze na soukromém majetku. Obci žádné škody přívalovou vodou nevznikly," informovala včera odpoledne Jitka Slezáková. Přála by si, aby se opět vrátilo teplé slunečné počasí a obyvatelé si mohli dát své domovy do pořádku.

V souvislosti s počasí od pondělí na Náchodsku hasiči také odstraňovali strom ze silnice u čističky odpadních vod v Polici nad Metují. Uvedla to mluvčí hasičů Martina Žahourková. Dodala, že další strom odklízeli ze silnice mezi Teplicemi nad Metují a Lachovem.