Stárkovské náměstí se v sobotu vrátilo o pětasedmdesát let zpátky. Více jak pět set přihlížejících si mohlo připomenout období začátku 2. světové války. Starkstadt 1938 ukázal běžný den v pohraničí v září 1938.

„Viděla jsem jen kousek, takovéto akce nevyhledávám. Zažila jsem události v roce 1945, kdy u nás v obci bydleli Němci. Nebylo to pěkné, byla to velice špatná doba. Jedna paní udala, že se něco chystá a málem nás vypálili, ale dopadlo to dobře. Bylo mně tehdy pět roků, ale nerada na to vzpomínám," připomenula si své dětství Hana Henčlová ze Starkoče.

Do ukázky se zapojilo přes sto členů z klubů vojenské historie z celé republiky. Kromě dobového oblečení a zbraní byla použita i autentická technika. Tuto situaci k pětasedmdesátému výročí připravil Spolek vojenské historie TS 20 Pláň. „Ukázkou jsme chtěli připomenout události, které se udály na Teplicku, Broumovsku a Trutnovsku na začátku 2. světové války. Ukázky pořádáme už devátý rok a vždy se zaměřujeme na konkrétní událost. Letos to bylo obsazování Sudet, jelikož 23. září to je tři čtvrtě století, co jsme o část republiky začali přicházet," uvedl Richard Štěpánek z TS 20 Pláň.

Do role jednotek SS se převtělili členové Gardy města Hradce Králové, kteří měli nejen dobové uniformy, ale i výzbroj a techniku. „Náš spolek se věnuje vojenské historii všeobecně, ale 2. světovou válku děláme pouze okrajově. Německá armáda je jako doplněk, z té doby máme také kromě výzbroje a výstroje i pět vozidel. Naše hlavní období je rok 1866, kdy probíhala bitva u Hradce Králové. Náš klub má třicet členů a zálibě se věnujeme přes dvacet let. Někdo i déle, třeba já už od roku 1980," svěřil se Radek Balcárek.