Jak uvedl Jiří Klepsa, starosta Jaroměře, do nedávné doby se jednalo o zaostalou, složitě udržovatelnou plochu, která připomínala smutný osud zajatých vojáků z první světové války, zejména pak těch ruských.

„Zajatecký hřbitov nebyl, podle mého názoru, odpovídajícím pietním místem, přestože i tito padlí vojáci jsou součástí historie. Díky aktivitě ruského velvyslanectví se to změní a v bývalé josefovské pevnosti tak přibude další zajímavý kout,“ radostně sdělil starosta Klepsa.

Nejvíce vojáků pocházelo z Ruska

V průběhu druhého čtvrtletí letošního roku se opraví hlavní části zajateckého hřbitova. „Jedná se o tu část, která navazuje na původní pevnostní hřbitov,“ upřesnil starosta s tím, že nejvíce zemřelých zajatých vojáků přitom pocházelo právě z carského Ruska.

Díky současnému přístupu a aktivitě ruské strany dojde k zarovnání a následnému zatravnění pěti hlavních sekcí zajateckého hřbitova. V těchto sekcích budou osazeny pamětní desky z vahlovické žuly s čísly a pravoslavným křížem.

Nové informační tabule se jmény

„Informační tabule se jmény padlých vojáků budou osazeny na hřbitovní zdi ze strany zajatecké části hřbitova,“ uvedl jaroměřský starosta.

Vymění se obrubníky

Při renovaci dojde také k výměně obrubníků a k obnově chodníků na hřbitově.

„Veškeré náklady na opravu ve výši okolo dvou milionů korun budou financovány ruským velvyslanectvím v České republice,“ zakončil Jiří Klepsa. (jk, sýk)