VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vojenský špitál ožil uměním

Jaroměř/Josefov - Chodby bývalé vojenské nemocnice v Josefově jsou dlouhé a potemnělé, světlo se do nich snáší umazanými okny nebo pavučinami střepů, které mezi rámy zbyly.

14.9.2015
SDÍLEJ:

Bývalá vojenská nemocnice v Josefově se o víkendu mimořádně otevřela veřejnosti díky festivalu Špitál Art.Foto: DENÍK/ Pavel Bednář

Stěny operačních sálů či pokojů, kde kdysi leželi pacienti, jsou oprýskané. Od té doby, co se zde léčili například sovětští veteráni z války v Afghánistánu na počátku osmdesátých let, už uplynula dlouhá doba. Od odchodu sovětské armády na začátku devadesátých let je někdejší vojenská nemocnice prázdná a chátrá. O víkendu se však podruhé otevřela veřejnosti, a to díky umění. Uskutečnil se zde druhý ročník festivalu Špitál Art. Pokoje, operační sály, chodby obsadilo umění.

V objektu si návštěvníci mohli prohlédnout různé instalace výtvarných děl. Někde byly rozvěšeny ilustrace a obrazy, jinde byla umístěna například rozměrná díla z papíru například v podobě lotosového květu. Protože celý areál je poměrně rozsáhlý, umění obsadilo jen jeho část. Jak uvedla za organizátory akce Ilona Zatloukalová, bylo to tak trochu překvapení, co a kde na návštěvníky, kteří si mohli objekt projít celý, čekalo. Mezitím byla připravena představení perfomerů, přednášky, divadelní či hudební vystoupení. Podle organizátorů se výtvarných děl i umělců ze všech koutů republiky sešlo opravdu hodně. Jeden zavítal i ze Slovenska. Celkem organizátoři napočítali okolo padesáti aktivních účastníků včetně členů divadelních souborů či kapel.

A lidí, kteří se přišli na jejich aktivity podívat či si jen prohlédnout nemocniční areál, zavítaly desítky. Kromě představení a výstavy na ně čekala třeba i improvizovaná kavárna, mohli si posedět či odpočinout si v houpacích sítích na nádvoří objektu.

Možnost prohlédnout si areál návštěvníci uvítali. „Jsme tady poprvé, ale myslíme si o tom jen samé dobré věci. Přijde mi hodně důležité, aby se takové staré budovy nějak využívaly, protože to má úžasný genius loci. Myslím si, že i tady v Jaroměři o tom ví málo lidí, že tady takové prostory jsou, že jsou strašně zajímavé. Když si to člověk projde uvnitř, je to správně krásné a tato akce je také super příležitost, jak dostat mezi lidi ten typ umění tady. Málokdo je na to zvyklý a šel by se asi běžně na to podívat," uvedla jedna z návštěvnic Kateřina z Jaroměře.

Další z návštěvnic akce Monika k tomu dodala: „Oceňuji, a možná to bude znít divně, že se takové budovy nerekonstruují. Když zůstanou v takovém původním stavu v jakém jsou, nejenže by ta rekonstrukce byla dost nákladná, ale má to tak úžasné kouzlo a takového ducha a je to tak autentické, že je to úžasné krásné. Je cenné, že se to zpřístupňuje alespoň jednou do roka."

Byla to jediná akce, kdy se v areálu sešlo takové množství lidí. Stalo se tak i v rámci Dnů evropského kulturního dědictví. Bývalá nemocnice je totiž jinak nepřístupná. Využívají ji akorát filmaři pro natáčení scén do převážně dobových filmů a seriálů. O oživení tohoto objektu alespoň v rámci této akce však organizátorům šlo, aby upozornili na to, že i takovéto budovy čekají na využití a mohou mezitím žít svým životem a mohou se v nich odehrávat podobné akce.

Aby to bylo vůbec možné, příprava této akce jim trvala od jara. Uklízení zchátralého areálu pak zabralo celý týden od rána do noci. „Uklízeli jsme tady ve třech lidech celý týden a připravovali jsme to opravdu až do poslední chvíle," sdělila Ilona Zatloukalová.

Při vernisáži také poděkovala i městu Jaroměř za vypůjčení budovy a možnost uspořádat tuto akci stejně jako za příspěvek na ni. Dále poděkovala i dalším organizacím, které s přípravou a konáním festivalu pomohly. „Sami bez podpory dalších organizací bychom to nezvládli. Je to společná práce nás všech," uvedla Zatloukalová.

Festival Špitál Art zpřístupnil bývalou nemocnici poprvé vloni. Letos byl program ještě bohatší. V příštím roce by se akce měla uskutečnit opět. Ozývají se totiž už další umělci, kteří se například letos nemohli zúčastnit, a mají zájem se zapojit.

Autor: Pavel Bednář

14.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jiří Štefek.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Hradec Králové /ROZHOVOR/ - Lídr Pirátů v královéhradeckém kraji Martin Jiránek (39) není v politice nováčkem. Působí jako trutnovský zastupitel i jako zastupitel Královéhradeckého kraje. Nově však zasedne také ve sněmovně, kam se s Piráty probojoval v právě skončených volbách.

Před volbami dali přednost rodině a vstoupili do svazku manželského

Janovičky u Broumova - Vhodit volební lístek do volební urny je úkon, který se neděje každý den.

AKTUALIZUJEME

Volební místnosti se zavřely. ANO jasně drtí své soupeře

Královéhradecký kraj - V pátek a v sobotu mají lidé možnost jasně se vyjádřit k budoucnosti Česka. Od 14 hodin, kdy začaly volby do Poslanecké sněmovny PČR, jsou otevřené volební místnosti a voliči až do sobotního odpoledne mohou rozhodovat, kdo zemi v následujících čtyřech letech povede.

Manželé Doležalovi z Náchoda volili v hlavním městě Švédska

Stockholm, Náchod - Eva a Michal Doležalovi z Náchoda měli cestu do Stockholmu naplánovanou už dlouho před volbami. "Nebyla nám však lhostejná naše budoucnost a pokud chci věřit v demokracii, je nutné, aby byla volební účast co nejvyšší," říká maminka třech dětí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení