V uplakaném deštivém odpoledni se ve 14. hodin uzavřely volební místnosti dvoudenní komunální volby skončily. Po páteční poněkud překvapivě skromné účasti se překvapivě v sobotu voliči „probudili“ a začali chodit k volebním urnám ve větším počtu. Po 13 hodině mělo v Broumově odvoleno přes 37% voličů.

„Více se volilo ale v okolních obcích, kde účast někde přesáhla i 60%,“ zmínila se krátce před 14 hodinou Dana Hajnišová, jež je pověřenou pracovnicí pro zajištění komunálních voleb v Broumově. Například v Meziměstí a okolí byla necelou hodinu před uzavřením volebních místností průměrná volební účast kolem 45%. Ovšem s rozdílnými výsledky v jak kterém okrsku: zatímco v Březové to bylo 40%, tak v domově s pečovatelskou službou to bylo o 10% více. (Jiří Špreňar)

Volič si spletl odpadkový koš s volební urnou

Policko – Stejně tak jako na Náchodsku, i na Policku byla volební účast – alespoň podle členů volebních komisí – lepší v malých obcích než v těch velkých. Celkově to ale lidi k urnám téměř nikde nijak zvlášť netáhlo.

Ve Žďáře nad Metují se volilo na sále tamního hostince. Členové volebních komisí konstatovali, že žádný zádrhel v průběhu obou volebních dnů nenastal. „Akorát je nám tu trochu zima, máme tu sedmnáct stupňů,“ hlásila Aneta Dostálová, členka volební komise. „Lidí chodí dnes stejně jako včera. Nedá se říct, že by jich chodilo dnes více či méně. Volební účast je zatím zhruba 50 procent,“ řekl nám Jaroslav Kaufman, předseda volební komise, kolem poledne.

„Měli jsme tu také jednu veselou příhodu,“ svěřili se s úsměvem členové volební komise. „Jeden pán si spletl odpadkový koš s volební urnou. Chtěl do něj hodit svůj hlasovací lístek a přitom strašně nadával, jaký že je v té volební urně bordel,“ popsali členové komise jeden z úsměvných momentů při volbách.

Na náš dotaz, zda nosí voliči „úplatky“ v podobě voňavých koláčů, buchet či štrůdlů, odpovídá předseda komise se smíchem: „Ne ne, bohužel, nic takového nikdo nenosí. Mohli by ale voliči někdy něco přinést, určitě bychom to uvítali.“

V nedaleké Bukovici se volilo v hasičské zbrojnici. Tam si členové volebních komisí na zmíněných voňavých dobrotách pochutnávali. Neměli je od voličů, nýbrž si je napekli sami. „Celé se to tu nese v duchu přátelské atmosféry, členky komise napekly koláče, máme tu kafíčko, popovídáme sI… Je to tu takové opravdu kamarádské, všichni se tu navzájem dobře známe,“ pochvaloval si předseda bukovické volební komise Oldřich Holub. K celkové pohodě nemalou měrou přispívala i skutečnost, že lidé v Bukovici přišli k volbám v hojnějším počtu než jiných obcích. Z celkových 316 oprávněných voličů jich dorazilo hodinu před ukončením voleb – dle statistik členů volební komise v Bukovici - celkem 204. (Věra Sýkorová)

Celkem 210 lidí z celkového počtu 316 oprávněných voličů přišlo k volbám v Bukovici na Policku

Bukovice - Zavřely se také dveře bukovické volební místnosti v hasičské zbrojnici, načež členové volební komise po konstatování, že k volbám přišlo přesně 210 lidí z celkového počtu 316 oprávněných voličů zapsaných ve jmenných seznamech, přistoupili k rozpečetění volebních uren. Nejprve byla rozpečetěna stálá volební urna, poté urna přenosná, v jejímž obsahu se skrývaly tři volební lístky od těch lidí, kteří nemohli přijít k volbám a za nimiž se členové volební komise vydali.

Po vysypání všech volebních lístků nastalo nejprve sčítání obálek. Práce volební komise připomínala práci pilných včeliček.

close zoom_in Poté, co byly obálky sečteny a jejich součet souhlasil s počtem vydaných obálek, se přešlo k počítání volebních lístků. „Přestože jsme všem říkali, aby obálky nezalepovali, hodně je jich zalepených,“ uvedli členové volební komise s tím, že zalepené obálky je v jistém smyslu zdržují, protože se musejí rozlepovat. „Lidé lepili, lepili a lepili… ! Příště snad napíšeme cedulku, že se obálky nemají olizovat a zalepovat,“ nechali se v žertu slyšet členové volební komise při rozlepování obálek.

Po učinění všech sčítacích metod, jejichž cílem bylo ověření správnosti počtů obálek a volebních lístků, se přešlo k samotnému počítání jednotlivých hlasů. Volební komise se rozdělila na tři skupiny a pustila se do úkolu, kdy jeden ze členů komise četl zaškrtaná jména na hlasovacích lístcích, druhý člen komise je zapisoval a třetí člen toto vše kontroloval. Totéž prováděla druhá, rovněž tříčlenná skupinka druhé půlky volební komise. Po dokončení jejich práce bude znám celkový výsledek voleb v Bukovici.