Akci i letos pořádal náchodský oddíl dálkového a zimního plavání, který připravil tratě na 100, 250, 500, 750 metrů. Voda měla 3,1 stupňů Celsia, vzduch o necelých pět stupňů více.

Vrtkavé počasí, které ještě ve čtvrtek nutilo pořadatele odklízet z řeky kusy ledu, připravilo pro plavce náročné podmínky. „Voda měla být stojatá, místo toho byl poměrně silný proud. Přitom jsme ještě ve čtvrtek odstraňovali ledy," řekl předseda náchodského oddílu Metujští tygři Petr Kocián. Dodal, že se dokonce i zvažovalo zrušení závodů. „Nakonec jsme se rozhodli, že závody budou. Spousta lidí sem jezdí pravidelně a i tentokrát si přijeli zaplavat a akci si užít," dodal Kocián.

Mezi zimními plavci bylo také mnoho těch, kteří v tomto sportu dosáhli neuvěřitelných úspěchů. Jedním z nich byl například Jiří Kuřina z TJ Sokol Hradec Králové. Ten jako první Čech zdolal ledovou míli, což je 1610 metrů ve stojaté nebo tekoucí vodě o teplotě nejvíce pět stupňů Celsia se startem a cílem v jednom místě. „V Česku je hodně zimních plavců a mezi nimi dalších pět až deset, kteří kdyby chtěli, tak na to kapacitu a schopnosti také mají. Spíš je to o tom trefit vhodné podmínky. Je daleko náročnější uplavat ledovou míli ve vodě, která má nula stupňů, než když má třeba o čtyři stupně více. Každopádně se na takovou výzvu musí člověk soustředit a připravovat se předem," řekl Kuřina, který by v budoucnu rád přeplaval kanál La Manche.

Další známou plavkyní, která se v sobotu vrhla do Metuje, byla Magda Okurková z Fidesu Brno. „Ve vodě to utíkalo rychle, protože proud byl silný. Naštěstí přestalo pršet, tak to šlo," usmívala se plavkyně. Ta v loňském roce zvítězila na Mistrovství světa v zimním plavání ve Finsku, kde v mrazivé řece Kemijoki zdolala 450 metrů.

Řeku Metuji už dobře znala náchodská plavkyně Andrea Kubcová. „Plavalo se rychle, protože voda byla rychlá. Jen škoda, že byla tak špinavá a s množstvím odpadků. Nebylo to příjemné," postěžovala si Andrea, která minulý rok obsadila druhé místo. „Vloni se sice plavalo lépe, ale letos byla studenější voda," dodala.