„Využít střelnici můžou jak lidé se zbrojním průkazem, tak i úplní laici, kteří nikdy zbraň nevlastnili a ani nedrželi v ruce. Zbraň si tak může vyzkoušet pod dohledem instruktora každý, kdo má zájem. Je to dobré i pro případné zájemce o zbrojní průkaz, kteří si můžou nejprve zbraň osahat a potom zvážit, zda si průkaz budou dělat, a nebo jestli je to odradí," vysvětlil Pavel Netík, provozovatel centra.

Na střelnici jsou přítomni školení instruktoři, kteří každému zájemci dají školení o zbraních. Zbraň si tam je možné zapůjčit a vyzkoušet pod dohledem už od 12. let.

„Kdo se v osmnácti rozhodne, že by chtěl mít zbraň, což je dnes moderní a lidé se ozbrojují z jakéhosi podvědomí k situaci ve společnosti, nabídneme mu dvoudenní výcviky. Jde nám o to, aby lidé jen nevlastnili zbrojní průkazy a zbraně, ale aby dokázali zbraň také bezpečně ovládat a střílet z ní," informoval Pavel Netík.

Přípravné kurzy jsou určeny pro maximálně pro dvanáct lidí. Školí je zkušení odborníci, kteří je naučí ovládat zbraň a vysvětlí jim vše potřebné, včetně testů.

„V testech je téměř 300 otázek, tak že to tak jednoduché není. My jim dáme teorii a hlavně praxi. Udělají si vlastně zkoušky nanečisto," říká Netík.
Na střelnici je k dipozici rovněž puškař, který učí adepty zbraně rozebírat, starat se o ně a řádně je udržovat. Všichni, kteří si zkoušky ve Walzlu udělají, tak se stávají VIP členy. Platí pro ně sleva na střelnici i na připravované tématické akce.

„Například v květnu budou ve Walzlu dny české zbrojovky. Ta představí pětadvacet zbraní a budou k vidění i úplné novinky, které byly představeny před měsícem v Norimberku. Každý si bude mít příležitost zbraně vyzkoušet a zároveň si je také na místě zakoupit, protože jsme vlastníky licence na prodej zbraní," upřesnil Netík.

Samotné zkoušky na zbrojní průkazy probíhají v režii a pod taktovkou Policie ČR. Centrum Walzel nabízí prostory a možnost přípravy.

„Jsem přesvědčen o tom, že od nás budou lidé odcházet s tím, že svou zbraň umějí ovládat a budou o ni vědět maximum," míní Pavel Netík.

V objektu centra Walzel v Meziměstí jsou k dispozici tři střelnice, které jsou nejmodernější v celé Evropě. Výhodou je, že jsou umístěny v objektu a tím pádem využitelné za jakéhokoliv počasí.

Čtyři místa jsou k dispozici na pětadvacetimetrové střelnici, kde je vše hlídáno kamerami. Nemusí se tak chodit pro terče a vše je vidět na monitorech. Vzdálenost terče je nastavitelná a jsou též otočné. Je možné střílet i na terč v pohybu. Není to tak pouze statické střílení. Nechají se nastavit i různé světelné podmínky. Tyto možnosti nenabízí žádná jiná střelnice v republice. Tato střelnice je určená na krátké zbraně.

Druhá střelnice je padesátimetrová, která má pohyblivou palební čáru. Na ni se nechá běžet až na vzdálenost pět metrů. Je to akční střelba pro zdatné střelce. Palná čára na 50 metrů je na kulové zbraně. Nechá se tam střílet i ze samopalů a historických zbraní.

Vrcholem je šestnáctimetrová projekční střelnice. Zde se střílí na plátno, kde běží příběh a střílí se tak například na útočníka či zvíře. Vše vyhodnocuje počítač, a to včetně reakční doby. Následně se nechá vše zkontrolovat, vyhodnotit a zjistit, kde byly dělány chyby. Je to ideální pro lidi, kteří mají zbraň i dlouhou dobu, ale možnost zastřílet si na pohyblivý cíl neměli. Je to vyloženě akční střelba a obdivovali to prý při návštěvě i ozbrojené složky.