Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Všichni se už těší na advent. Vánoční výzdoba bude stejná jako vloni

Náchodsko - Blíží se čas adventu a náměstí mnoha měst a obcí začínají zdobit jak vánoční stromy, tak i další, většinou svítící, ozdoby.Kolik korun investovala jednotlivá města do letošní vánoční výzdoby? Byly použity ozdoby z loňska, anebo se nakupovaly zbrusu nové? Na co všechno se mohou lidé v adventním čase těšit?

25.11.2011 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Shutterstock.com

Vánoční výzdoba bude letos na mnohých místech Náchodska stejná jako vloni, města do ní investovala minimálně

V České Skalici bude letošní výzdoba v tradičním rozsahu, vánoční osvětlení budou instalovat v neděli technické služby města. „Z úsporných důvodů se nepořizují nové prvky vánočního osvětlení, pouze prvky poškozené se nahradí novými,” informoval Deník tajemník Jaroslav Hitschfel. První čtyři prosincové dny se uskuteční akce Advent v Ratibořicích, tentokrát správa zámku poukáže na zvyky na náchodském panství a ve mlýně. „Program navíc obohatí folklorní soubor Barunka, slavnostně ozdobené bude i Staré bělidlo,” zakončil českoskalický tajemník.

Také v Náchodě zůstává vánoční výzdoba stejná jako v loni. „Jen vánoční strom bude nový a to z malých ledkových žárovek,” prozradila mluvčí radnice Nina Adlof a upřesnila , že cena nového osvětlení na strom je dvacet tisíc korun. Tradičním lákadlem pro náchodské občany je každoročně pořádaný živý betlém, který bude k vidění 25. prosince na náměstí.

Rovněž v Červeném Kostelci se mohou lidé těšit na stejnou výzdobu, s jakou se setkali vloni. „Bude použit veškerý materiál, který byl zakoupen v předešlých obdobích, takže výzdoba bude jako v loňském roce s náklady pouze na instalaci,” informoval Petr Fišer, tajemník červenokostelecké radnice.

Zdejší občané budou moci navštívit od 8. do 20. prosince zajímavou výstavu „Krása dřeva nejen o Vánocích”.

V Teplicích je nasvícená pěší zóna

V Teplicích nad Metují mají již několik let stejnou vánoční výzdobu, jiná nebude ani letos. „Jedná se o nasvícenou pěší zónu ozdobenou vánočními girlandami a hvězdami, jež svítí po celý adventní a vánoční čas,” uvedla tajemnice Blanka Fichtnerová.

Tradiční akcí teplické základní školy je vánoční jarmark pro veřejnost, kdy v učebnách i na chodbách mají jednotlivé třídy stánky s různými výrobky, dále „kavárničky a čajovny“. Současně se při tom zpívají koledy na schodišti školy. Letos připadá jarmak na 21.prosinec, konat se bude v odpoledních hodinách.

Z úsporných důvodů budou mít letos o něco chudší vánoční výzdobu v Hronově. Dříve bylo ozdobeno dvacet stromů na náměstí, přičemž výzdoba jednoho stromu přišla na přibližně dva tisíce korun. „Měli jsme i visící světelný vodopád na divadle za pořizovací cenu osmdesát tisíc korun,” uvedl Jiří Kašík, tajemník úřadu. Svítilo se od první adventní neděle do Tří králů a utratilo se za elektrickou energii zhruba 50 tisíc korun. „Letos vytáhneme pouze vodopád na divadlo a ozdobíme vánoční strom, cena za energii bude asi třetinová,” zakončil Kašík.

Hronovští občané se mohou těšit na vánoční koncert Koletovy hornické hudby ze Rtyně v Podkrkonoší, který se koná 9. prosince v 19. hodin v Jiráskově divadle.

Jaroměřští se těší ze čtyř stromů

V Jaroměři by měla být letos rovněž obdobná výzdoba jako vloni. „Budeme mít čtyři vánoční stromy na různých místech, dva z nich jsou rostoucí, dva byly pokácené. Náklady představují asi deset tisíc korun,” uvedla Hana Paulusová, ředitelka technických služeb s tím, že co se týče svítících ozdob, tuto výzdobu si zajišťuje sám provozovatel veřejného osvětlení.

Lidé v Jaroměři se mohou zúčastnit dnešního předvánočního tanečního večera, který se koná od 18. hodin v hospodě U Kulaté báby v Josefově.

Jak to bude vypadat v Polici nad Metují? „U nás je veškerá světelná výzdoba napojena na veřejné osvětlení a nikde se zvlášť spotřeba neeviduje. Zapojena bude výzdoba na sloupech, kometa na radnici, strom na náměstí a ještě jeden stromeček na hřbitově, dále jsou ještě po městě umístěny tři převisy,” uvedla Radka Vlachová z Pellyho domů s tím, že výzdobu města zajišťují technické služby.

A na co se mohou poličtí občané těšit? Například na tradiční předvánoční vytrubování, které se koná vždy den před Štědrým dnem. „Nejdříve jsou trubači na náměstí od zhruba 18 hodin, kde je to spojeno s krátkým kulturním programem a pak je klasické vytrubování na Hvězdě v Broumovských stěnách,” prozradila Vlachová.

V Meziměstí nic nového nepořizují

„Naše výzdoba v letošním roce kopíruje naplňování příjmové stránky rozpočtu a probíhající krizi. Nic nového nepořizujeme, naopak některé části výzdoby již vzhledem k technickému stavu nejsme schopni použít. A protože nového nebude nic, chceme alespoň trochu obohatit předvánoční adventní čas,” uvedla starostka Meziměstí Eva Mücková s tím, že v neděli od 17. hodin přispějí k adventní náladě lidí děti ze školy, jež budou zpívat před nákupním střediskem u vánočního stromu koledy.

Novoměstské děti ozdobí truhlíky

Ani v Novém Městě nad Metují nebude nová vánoční výzdoba, vše zůstane při starém. „Technické služby budou instalovat vánoční výzdobu ve stejném rozsahu a množství jako v loňském roce. Do oprav jako jsou obnovy žároviček, rozdvojek či kabelů bude investováno kolem deseti tisíc korun,”informovala Deník Žaneta Středová, asistentka starosty a místostarostky.

Vánoční výzdobu v podobě ozdobených truhlíků v podloubí na náměstí zajistí děti ze škol.

Veřejnost se může těšit na Předvánoční setkání s bábovkou v městské knihovně, které se koná v sobotu v 15. hodin. Dojde na vánoční čtení i ochutnávku prvního cukroví.

Broumovští mají nové osvětlení

V Broumově se kupovalo letos v březnu nové osvětlení na sloupy u příjezdové cesty od Police nad Metují „Další novinky se neplánují, veškerá vánoční výzdoba zůstane při starém,” uvedl místostarosta Kamil Slezák.

Občané z Broumovska mohou navštívit 3. prosince nedaleký Adršpach, kde v tamních skalách bude chodit Mikuláš se svou družinou.

Autor: Věra Sýkorová

25.11.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

V Broumově u nádraží evakuovali desítky lidí a psa. Unikal plyn

Ilustrační foto.

Zaměstnavatel neposílal srážky ze mzdy insolvenčnímu správci

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Machovu zatím chybí forma i štěstí

Náchodsko - O slunečném víkendu se hrálo o další mistrovské body ve fotbalovém Jopeco Okresním přeboru mužů.

Nevěděli, co se šaty, tak je vrátili

Jaroměř, Josefov - Nečekaného překvapení se po pár týdnech dočkali jak vystavovatelé, tak i majitelka odcizených šatů. Před vchodem do objektu Starého špitálu v Josefově, kde se v době 9. do 11. září konala výstava a z něhož zmizely některé vystavované artefakty (tj. zářivky a plesové šaty), se z ničeho nic jednou ráno objevila igelitka. A uvnitř se skrývaly oboje šaty, které kdosi předtím z výstavy odnesl.

Derby rozhodly jaroměřské vstupy do třetin

Náchodsko - Mizerný start do sezony zažívá nejúspěšnější celek posledních pěti let. Hokejisté Náchoda se v úvodu nového ročníku trápí jak v ofenzivě, tak i v defenzivě, což potvrdili i v nedělním domácím zápase s Třebechovicemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení