Jedním ze soutěžících byl tým Red West, jehož členové pocházejí z Radešova, ale stejnojmennou osadu s chatou mají v Suchém Dole.

„Použili jsme osvědčenou recepturu mého manžela, který tady bohužel nemohl být. Je to recept, který má dlouhodobý úspěch. Nevím ale, jestli je to něco speciálního, asi ne. Dáváme do toho houby, brambory, uzené a další běžné ingredience. Je to asi klasická zelňačka, ale my ji máme vymazlenou. Přidáváme také smetanu a feferonku, aby byla malinko ostřejší. Vaříme si ji nejen doma, ale také na různé akce. Není to žádné experimentování, ani pokus, ale použili jsme dlouhodobě vyzkoušenou recepturu," prozradila Jaroslava Voborníková jak přesvědčit porotu, že ta jejich polévka je tou nejlepší.

S nápadem uspořádat na náměstí soutěž ve vaření zelňačky přišla starostka Ida Jenková, která se inspirovala stejnou soutěží na druhém konci republiky ve Velkých Bílovicích na jižní Moravě.

„V Bílovicích mě to oslovilo natolik, že to byl impuls na uspořádání další akce," uvedla starostka Ida Jenková.

Takových akcí se snaží v Polici nad Metují pořádat co nejvíce, aby dali lidi dohromady. Nejenom soutěžící, ale i ty, kteří se přijdou podívat. A ti, co přišli, opravdu nelitovali.

„Bylo to výborné. Měl jsem ale jen jeden vzorek, víc bych toho nesnědl," ohodnotil zelňačku vítězného týmu Dalibor Hartman. To ale při její konzumaci ještě nevěděl.

„Původně jsme přemýšleli, zda by nebylo lepší vařit něco typického pro tento kraj. Jedním z nápadů bylo kyselo, to by však byl v tak velkém množství problém. Padla i bramboračka, ale zelňačka nám přišla zajímavá. Po letošním úspěchu budeme určitě pokračovat, ale ještě nevíme, zda termín nepřesuneme na podzim, kdy je období nakládání zelí," popsala realizaci nápadu starostka.

Týmy si zajistily všechny suroviny sami. Město zajistilo pouze vodu, která teče na náměstí v Julince a dříví, které věnoval sponzor. Týmy měly také možnost doprovodného prodeje. Nabízel se tak chléb se škvarky, buchty, pekly se i bramboráky a točilo pivo. Tím si mohl každý tým kompenzovat náklady na suroviny.

„Letos to byla jedna velká zkouška. Ale když vidím zájem lidí, tak je zřejmě nastartovaná tradice a bylo by škoda nepokračovat," dodala starostka.

Všechny týmy měli na uvaření tři hodiny. Následně jejich výtvory hodnotila porota, která vzorky dostávala jednotlivě a anonymně. Předsedou poroty byl jmenován Karel Rybecký z Velkých Bílovic, který už má s pořádáním takovéto soutěže několikaleté zkušenosti.

„Myslím, že se toho všichni zhostili dobře. Všechny vzorky byly dobré. Na to, že to byl nultý ročník, tak se jim to opravdu povedlo. Bylo to dobře zvládnuté i organizačně. Bylo vidět, že to mělo úspěch i mezi lidmi, protože náměstí bylo plné a polévka z kotlů za chvíli zmizela. Když to porovnám s tím, co se vaří u nás, tak je to skoro stejné. Hodnotila se komplexnost polévky. Hustota, barva, vůně, chuť a aby tam bylo co nejvíce přírodních přísad. Věřím, že se dohodneme a třeba příští rok obohatí soutěž i týmy od nás a u nás zase polické," pochvaloval si Karel Rybecký.

Po ochutnávce porotou přišlo na řadu očekávané vyhodnocení. Nejlepší zelňačku podle poroty uvařil tým Red West a vyhrál tak putovní zelák.

„Jsme nadšený, je to úžasný. Ale s tím jsme sem šli. Nevím jestli bude co vylepšovat, ale za rok si to přijdeme obhájit," neskrývala svou radost Jaroslava Voborníková.

Na druhém místě o pouhý bod skončil tým To To Dupe, třetí místo obsadil tým Sokolů. Na čtvrtém místě pak skončil tým hasičů z Radešova a pátí byli Lékárníci.

Všechny týmy měly polévku chutnou a snad je to neodradí od účasti v příštím roce.

Po celý den byl na náměstí také bohatý program, který ještě doplnily řemeslné trhy.