Naštěstí vyvázl bez popálenin a jeho zdravotní stav je po ošetření dobrý. „Vyšetření EKG u něj dopadlo v pořádku,“ řekla v této souvislosti mluvčí pardubických záchranářů Helena Škuligová.

Popadané stromy

Hasiči na východě Čech zasahovali hlavně u popadaných stromů. V Chvojenci na Pardubicku spadl strom na zaparkovaný návěs kamionu. Hradečtí hasiči například vyjížděli do Lampertic na Trutnovsku, kde byl v noci nahlášený požár kůlny od blesku, hasiči však na místě zjistili, že se jednalo o planý poplach. Hasiči zasahovali také ve Žďáru nad Orlicí na Rychnovsku, kde jednotka rozřezala stromy spadlé na silnici. Odstranění větví ze silnice čekalo v noci hasiče také v Újezdu pod Troskami na Jičínsku. Včera časně ráno hasiči odstraňovali spadlý strom také ze silnice u Nahořan na Náchodsku.

Bez proudu

Energetici na východě Čech v noci evidovali čtrnáct poruch a asi čtyřicet krátkodobých výpadků na vedeních vysokého napětí. Výpadků na nízkém napětí byly desítky.

Bez proudu byly včera ráno hlavně domácnosti na vesnicích. Žádné větší město od dodávek odříznuto nebylo. Podle regionální mluvčí ČEZ Šárky Beránkové byla dodávka do většiny z asi dvou tisíc domácností obnovena ještě během dopoledne.

Užitečná pravidla

Bouřky s četnými blesky, které nám dělají nepříjemnou společnost od začátku léta, mohou představovat nebezpečí jak pro člověka, tak pro jeho majetek. Několik užitečných rad, jak se vyvarovat zranění nebo hmotných škod, má mluvčí Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje Vendula Horáková: „Bezpečný úkryt před bleskem poskytují budovy, zejména velké objekty s ocelovou nebo železobetonovou konstrukcí, obecně pak veškeré stavby chráněné bleskosvodem. Rozhodně se neschovávejte pod osamělými stromy, na okraji lesa, pod převisy nízkých skal, či v menších staveních bez bleskosvodu.

Největší nebezpečí zásahu bleskem hrozí při pobytu v otevřeném terénu a na vyvýšených místech, v bezprostřední blízkosti železných konstrukcí, vysokých osamocených stromů nebo vodních ploch. Jelikož blesk je vlastně silný elektrický výboj atmosférického původu, velké nebezpečí hrozí také při koupání v přírodě, windsurfingu, plavbě v loďce, příliš bezpečné není ani telefonování či práce s elektrickými spotřebiči.(fri, čtk)