Hradečtí rybáři dodávají na vánoční trh zhruba 10 až 12 tun kaprů a podobné to bude i letos. S výlovy už začali například v Roudničce, pro veřejnost jsou naplánované tradiční výlovy rybníků Datlík v sobotu 28. října a Výskyt v pátek 17. listopadu.

„První výlovy dopadly podle našich předpokladů, ryba je pěkná a myslím si, že jí bude dost. Už nyní zaznamenáváme poptávku po poukázkách na kapry, které nabízíme firmám jako benefit pro zaměstnance. Lidé si však zvykají k nám chodit pro kapra i přes léto v sezoně grilování. Dříve byl před svátky zájem i o amura, ale ten vloni opadl. Kapr je prostě klasika,“ uvedl ředitel společnosti Městské lesy Hradec Králové Milan Zerzán.

Třicet metráků kapra vylovili rybáři z rybníku Datlík loni.
Sváteční výlovy rybníků v hradeckých lesích. Čerstvé ryby si lidé koupí na místě

Vánoční ryby se budou prodávat na sádkách u rybníku Datlík na Novém Hradci, u hájovny Zelený sloupek při výpadovce na Brno, na Velkém náměstí, v obchodním centru Orlice park při výjezdu na Třebechovice. Otazník ještě zůstává nad prodejním místem u obchodního domu Tesco v centru Hradce.

Chcete se pochlubit svým úlovkem nebo fotografiemi z výlovu? Vaše příspěvky posílejte na adresu ryby@denik.cz. Nezapomeňte uvést své jméno a místo, kde jste fotili. Připojit můžete také krátký příběh. Rádi vše zveřejníme v našem speciálu.

Při výlovech bude kapr stát 130 až 135 korun. Vánoční cenu rybáři oznámí zhruba dva týdny před svátky, ale předpokládají, že se bude pohybovat okolo 140 korun za kilogram.

Z výlovu Broumaru a na sádkách v Opočně.
Opočenský Broumar je stále na suchu, ale Rychnovsko letos o výlov nepřijde

S výlovy již začali také rybáři v Chlumci nad Cidlinou. I při nich si lidé mohou koupit čerstvé ryby přímo na místě. Největší Žehuňský rybník je již vyloven, další vodní plochy budou následovat.

„Pokud se lidé chtějí přijít podívat, tak bych doporučil výlov rybníka Zrcadlo u Kopidlna o víkendu 4. a 5. listopadu, kde bude otevřené i občerstvení a stánek u hasičské zbrojnice. V nabídce bude osm druhů ryb. Případně výlov rybníka Proudnice 27. a 28. října, který leží poblíž Žiželic, asi osm kilometrů od Chlumce,“ pozval zájemce Ladislav Vacek, ředitel společnosti Rybářství Chlumec nad Cidlinou, která na trh dodává od října do svátků obvykle 550 až 600 tun ryb.

Ceny firma udrží na loňské úrovni. Na sádkách stojí kilogram kapra 98 korun, při výlovech bude ještě o několik korun levnější.

„Ceny máme příznivé, protože naším cílem je z tržeb uhradit hlavně náklady, opravy a údržbu. Držíme se maximálně do pěti procent z obratu. Držíme se filozofie být skromní, samostatní, svobodní a soběstační. To nám stačí,“ podotkl Vacek.

Obří candát z Labe. „Dravec jako prase, rozbušilo se nám srdce,“ řekl rybář Bohumil Braun.
Obří candát z Labe. „Dravec jako prase, rozbušilo se nám srdce,“ řekl rybář

Kromě Chlumce nad Cidlinou či Žehuně mají chlumečtí rybáři například také sádky Kopidlno, Charvatce, Březina či Střehom.

„Sezona pro nás není příznivá, ale zákazník to nepozná. Na jaře byla zima, v dubnu a květnu byly přírůstky minimální. V létě bylo až na dvě srážkové epizody sucho. Trochu to dohonilo počasí v září a v poslední době bylo zase velké teplo a málo vody,“ zhodnotil letošní sezonu šéf chlumeckých rybářů.

Kolowratské rybářství v Opočně začalo s výlovy prvních z celkem 45 rybníků na Rychnovsku i v sousedních okresech začátkem října. Zatím šlo o menší vodní plochy. Prodej čerstvě vylovených ryb se chystá na 28. a 29. října na Špince u Červeného Kostelce na Náchodsku.

Podívejte se, jak vypadal loňský výlov rybníku Broumar:

Kvůli opravám hráze letos výlov mine největší rybník na Rychnovsku Broumar v Opočně. Do konce října zůstane uzavřená i prodejna na tamních sádkách.

„Měla by být otevřena 1. listopadu, kdy začneme nabízet celý náš sortiment. Cenu kapra ještě nemáme přesně stanovenou, ale předpokládáme, že zůstane podobná jako vloni,“ uvedl vedoucí Správy Kolowratského rybářství Václav Kalenda.

Již v sobotu 21. října se uskuteční výlov Starožďárského rybníka u Žďáru nad Orlicí nedaleko od Týniště nad Orlicí. Lesní družstvo Vysoké Chvojno bude na hrázi rybníka prodávat kapry, amury, tolstolobiky a štiky. Kilogram kapra přijde na 100 korun.

Banner rybyZdroj: Jan Lakomý