Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výprava nakoukla do podzemí

Nové Město n. Met. /FOTOGALERIE/ - Venku bylo vedro k padnutí, avšak několik lidí se brzy ponořilo do tajuplného podzemí za nenápadnou železnou mříží. Tam byl chlad. Vydali se do obranného valu města a špýcharu mezi novoměstským zámkem a věží Zázvorkou. Tuto malou „výpravu" minulý pátek tvořili zaměstnanci zámku, pracovníci městského úřadu a několik novoměstských zastupitelů. Do nitra valu, kam hned tak nikdo nenahlédne, se spolu s nimi podíval i Náchodský deník.

1.8.2013
SDÍLEJ:

"Výprava" do obranného valu města a špýcharu mezi novoměstským zámkem a věží Zázvorkou. Foto: DENÍK/ Pavel Bednář

Jen pár kroků za mříží začala tma, že v ní nebylo vidět ani na špičku nosu. Bez baterek se sestoupit dolů jen tak nedá. Tedy dá, ale člověk by riskoval, že si nabije ústa. Na konec krásně klenuté poměrně široké chodby nešlo ani po nasvícení shůry pořádně dohlédnout. Co na nás čeká asi tam dole, vrtalo hlavou zvědavým?

Bývala to dělostřelecká bašta

„Špýchar původně sloužil jako součást obranného systému města. Na počátku jeho existence šlo spíše o dělovou baštu, která byla vybudována v roce 1532 a byla jí tehdy posílena obranná funkce zámku a celkově i města. V roce 1662 byla zvýšena o jedno patro a byly v ní vybudovány dva zábavní sály. A následně, v 1. polovině 18. století, byla tato bašta přebudována na špýchar, tedy skladový objekt," vysvětluje Ondřej Daněk, správce zámku rodiny Bartoň-Dobenín, které patří i val spolu se špýcharem.

Sestupovat dolů se muselo pomalu. Někde schody ještě jsou, místy už pod tíhou času zmizely. Výprava zhruba uprostřed hlavní chodby uhnula do jedné z bočních chodbiček a protáhla se úzkými průchody. Tady tudy museli běhat ti raně novověcí vojáci, když strážili město. Nebýt baterek, člověk by vážně snad i zabloudil. Jaké to muselo asi být, když zde chodili s loučemi, napadne člověka.

Náhle výprava vylézá v jednom z pater špýcharu. Je zde poměrně zachovalý rozlehlý prostor, z oken je vidět na obranný val a na druhou stranu do zámecké zahrady. Jen místo podlahy je černá škvára. Stejně tak ve druhém patře. Škoda takových nevyužitých prostor, avšak to dnes není jen tak a není to záležitostí pár korun.

Vydáváme se zpátky a sestupujeme až na úplný konec hlavní klenuté chodby. Tady v podzemí se nachází obrovské sklepení. Dnes je zde trochu nepořádku a plíživá vlhkost. Obrovská klenba nahoru je však stále zachovalá. Po nasvícení také vidíme zachovalý vstup do chodby, z níž jsme právě vyšli.

A proč celá ta exkurze? „Uvažujeme o tom, že bychom se dohodli s majitelem zámku a v budoucnu zde jako město vybudovali chodbou napříč další přístupovou cestu na náměstí. Musel by se však obnovit tento průchod, opravit celé schodiště, muselo by se provést jeho osvětlení, bylo by nutné udržovat příkop a tak dále. Zatím to je opravdu jen myšlenka a exkurze měla sloužit k tomu, aby se zastupitelé i pracovními městského úřadu, kteří by případně měli záležitost na starosti, podívali, jak to tam vůbec vypadá," informovala novoměstská místostarostka Bronislava Malijovská. Podle ní by se průchod valem mohl stát další turistickou atrakcí. „Málokde mají takovou možnost se něčím takovým pochlubit,"dodává 

Autor: Pavel Bednář

1.8.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Noční jezdec se posilnil alkoholem. Hlídka ho zastavila poblíž domu

Ilustrační foto

Obrat v zápase režíroval Klesl

NAŠI PRVŇÁCI z Montessori základní školy Náchod a ZŠ Zbečník

Náchodsko - Každou středu vám představíme čerstvé prvňáčky z našeho regionu.

TIP LIGA: Vítězem devátého kola je Josef Jirásek

Náchodsko - Suverénním vítězem 9. kola se stal JOSEF JIRÁSEK z Horní Radechové, který zariskoval a to mu vyneslo výborných 16 plusových bodů.

První loupež se povedla, druhá skončila fiaskem. Dostal sedm let

Náchod, Hradec Králové - Sedm let vězení udělil soud 30letému Lukáši Tichému za dvě loupeže u náchodského Kauflandu.

Bílé pláště dnes lékaři neobléknou

Královéhradecko - Praktičtí lékaři dnes budou stávkovat. Chtějí upozornit na málo peněz, které jdou do ambulancí, zavedení elektronických receptů a nadbytečné papírování.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení